NYHETER 2023-05-09 KL. 16:00

Nätverksevent ska öka samarbeten

Av Johanna Simonsson

För att öka samarbetet mellan föreningar och företag i Kungsbacka arrangerar Booster Friends ett idrottsnätverk.
– Det är en utmaning idag för företag och föreningar att träffas på en gemensam arena, säger Patrik Gustavsson, arrangör.

Nätverksevent ska öka samarbeten
Patrik Gustavsson och Bengt Kalin från Booster Friends som arrangerar eventet samt foto från en tidigare nätverkslunch. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Företag- och Partnereventet kommer äga rum i World och Padels lokaler i Kungsbacka den 23 maj. Dagen kommer starta med en intervju med näringslivschef Elinor Filipsson om kommunens utmaningar och satsningar för näringslivet. Sen kommer det spelas en uppvisningsmatch i padel innan det blir mingel med fika och en mindre mässa.
– Vi kommer ha ungefär 100 lokala företag på plats och några får visa sina produkter och verksamhet, säger Patrik Gustavsson.



Symbios
Genom träffen hoppas han ska samarbeten och hjälpa föreningar såväl som företag.
– Det finns en symbios mellan aktörerna. Företagen behöver föreningar för att barnen ska må väl. Föreningar behöver extra hjälp i dessa svåra ekonomiska tider.

Eventets tema är idrott och föreningar som medverkar är Hanhals IF, Tölö IF, Kungsbacka Tennisklubb, Aranäs, World of Padel och M21, berättar Patrik Gustavsson.

Förhoppningen är att detta ska bli ett återkommande event med olika teman.
– Vi tror detta är ett bra koncept för företag och föreningar att träffas på ett lättsamt sätt. Eventen är gratis och alla är välkomna.






Sporten i korthet
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 10:20
Premium

Sporten i korthet

Supernollan lever vidare för Åsa
FOTBOLL 2026-08-10 KL. 08:57
Premium

Supernollan lever vidare för Åsa

Avgjorde sista kvarten –
FOTBOLL 2026-08-09 KL. 17:00

Avgjorde sista kvarten – "Snäppet vassare"

Fem mål i andra när City slog Fjärås

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.