NYHETER 2023-05-09 KL. 16:00

Nätverksevent ska öka samarbeten

Av Johanna Simonsson

För att öka samarbetet mellan föreningar och företag i Kungsbacka arrangerar Booster Friends ett idrottsnätverk.
– Det är en utmaning idag för företag och föreningar att träffas på en gemensam arena, säger Patrik Gustavsson, arrangör.

Nätverksevent ska öka samarbeten
Patrik Gustavsson och Bengt Kalin från Booster Friends som arrangerar eventet samt foto från en tidigare nätverkslunch. Foto: Privat

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Företag- och Partnereventet kommer äga rum i World och Padels lokaler i Kungsbacka den 23 maj. Dagen kommer starta med en intervju med näringslivschef Elinor Filipsson om kommunens utmaningar och satsningar för näringslivet. Sen kommer det spelas en uppvisningsmatch i padel innan det blir mingel med fika och en mindre mässa.
– Vi kommer ha ungefär 100 lokala företag på plats och några får visa sina produkter och verksamhet, säger Patrik Gustavsson.



Symbios
Genom träffen hoppas han ska samarbeten och hjälpa föreningar såväl som företag.
– Det finns en symbios mellan aktörerna. Företagen behöver föreningar för att barnen ska må väl. Föreningar behöver extra hjälp i dessa svåra ekonomiska tider.

Eventets tema är idrott och föreningar som medverkar är Hanhals IF, Tölö IF, Kungsbacka Tennisklubb, Aranäs, World of Padel och M21, berättar Patrik Gustavsson.

Förhoppningen är att detta ska bli ett återkommande event med olika teman.
– Vi tror detta är ett bra koncept för företag och föreningar att träffas på ett lättsamt sätt. Eventen är gratis och alla är välkomna.






Grannfejden som pågått i över 20 år:
NYHETER 2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

TV-klipp och nyheter

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.