NYHETER 2023-05-21 KL. 11:00

Naturpass på två ställen i kommunen

Av Eric Andersson

Genom orienteringsklubbarna IF Rigor och Fjärås AIK finns det i år Naturpass på två ställen i kommunen. Ett i Forsskogen och ett lite mindre i Fjärås.

Naturpass på två ställen i kommunen
Nu finns det orienteringskontroller utplacerade i två skogar i kommunen som en del av Naturpasset. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För fjärde året i följd har IF Rigor med Kjell Jeppson i spetsen placerat ut orienteringskontroller i skogen som en del av Naturpasset. Precis som ifjol är de 36 kontrollerna placerade i Forsskogen.
– 20 av kontrollerna är ganska enkla som nybörjare lätt kan hitta. Resterande 16 kontroller är placerade lite mer off och därmed en större utmaning, säger Kjell Jeppson.

På varje kontroll finns en kod. Om du samlar alla koder går det att delta i en tävling på Svenska orienteringsförbundets hemsida.

I år finns det även ett Naturpass i Fjärås, om än i lite mindre skala, som Fjärås AIK ligger bakom. Där är det 25 kontroller som gäller med start vid simhallen i Fjärås.

Kontrollerna sitter uppe till och med oktober. Naturpasset i Forsskogen kostar 120 kronor medan det i Fjärås kostar 75 kronor. Naturpasset går att köpa genom respektive förening samt på Kungsbacka turistbyrå.
– Intresset brukar vara stort. Det är en fin möjlighet att ge sig ut i skogen som är väldigt vacker så här års, säger Kjell Jeppson.

TV-klipp och nyheter

Extra bra Sportsommar – med gratis mat
2026-08-12 KL. 20:00
Premium

Extra bra Sportsommar – med gratis mat

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.