NYHETER 2024-09-27 KL. 09:29

Namnskyltar har stulits från kyrkogård

Av Johanna Simonsson

Flera namnskyltar i brons har stulits från en askgravlund i Skogskyrkogården.

Namnskyltar har stulits från kyrkogård
Polisen larmades efter att församlingen insåg att flera namnskyltar i brons stulits från en begravningsplats. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka-Hanhals församling insåg på torsdagen att det har stulits flera namnskyltar i brons från en askgravlund i Skogskyrkogården, nära Tingberget och Kolla. De gjorde då en anmälan till polisen.

– Namnskyltarna som stulits var i brons och har suttit monterade på ett stenblock, säger Anna Billing, stationsbefäl i Kungsbacka.

Ingen är i nuläget gripen.



Vårens Lanbit tar plats i ishallen
NYHETER 2026-05-14 KL. 17:45
Premium

Vårens Lanbit tar plats i ishallen

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
NYHETER 2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.