NYHETER 2024-09-27 KL. 09:29

Namnskyltar har stulits från kyrkogård

Av Johanna Simonsson

Flera namnskyltar i brons har stulits från en askgravlund i Skogskyrkogården.

Namnskyltar har stulits från kyrkogård
Polisen larmades efter att församlingen insåg att flera namnskyltar i brons stulits från en begravningsplats. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka-Hanhals församling insåg på torsdagen att det har stulits flera namnskyltar i brons från en askgravlund i Skogskyrkogården, nära Tingberget och Kolla. De gjorde då en anmälan till polisen.

– Namnskyltarna som stulits var i brons och har suttit monterade på ett stenblock, säger Anna Billing, stationsbefäl i Kungsbacka.

Ingen är i nuläget gripen.



Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
POLITIK 2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

TV-klipp och nyheter

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 16:30
Flera anmälningar om falska biljetter
Premium | NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Nu blir röstkorten digitala

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.