NYHETER 2021-10-28 KL. 14:45

Misstänkta för Frillesåsattacken åtalas

Av Julia Sandsten Vikberg

Familjen i Frillesås vaknade av att två personer försökte tända eld på deras bil. När mannen i familjen konfronterade dem knivhöggs han. En man och en kvinna åtalas nu misstänkta för mordförsök och grov mordbrand.

Misstänkta för Frillesåsattacken åtalas
Den 10 maj blev en familj i Frillesås utsatt för en attack. Foto: Julia Sandstén Vikberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Familjen i Frillesås hade blivit utsatta för sabotage av deras hus och bilar vid två tillfällen under våren. Detta eskalerade till att familjen den 10 maj vaknade av att en man och en kvinna försökte tända eld på deras bil. Mannen i familjen sprang ut och envarsgrep kvinnan och blev då knivskuren i magen. Kvinnan, som är 33 år, greps på plats och häktades sedan. Även en man häktades sedan misstänkt för gärningarna. Nu åtalas både mannen och kvinnan misstänkta för grov mordbrand och mordförsök, skriver Kungsbackaposten.
– De har tänt eld på bilen som stod 30 centimeter från garaget som sitter ihop med huset där sex människor låg och sov, säger åklagare Klas Lundgren till tidningen.
Enligt honom är det kvinnan som misstänks vara den som höll i kniven.
Även en tredje person, en man i 45-årsåldern, åtalas misstänkt för anstiftan till grov mordbrand. Enligt Klas Lundgren misstänks mannen ha förmått de övriga åtalade att anlägga branden, men misstänks inte vara inblandad i knivattacken.
– Min uppfattning är att det här är ett beställningsjobb, säger Klas Lundgren till Kungsbackaposten.

Köpt en bil av målsägande


Samtliga åtalade nekar till brott. Men enligt Klas Lundgren finns det bevis i form av en film från övervakningskameror på platsen. Enligt honom har man även hittat ett handskrivet brev hemma hos mannen som åtalats för mordbrand och mordförsök. Brevet ska innehålla adressuppgifter till målsägande.
– Handstilen verkar stämma överens med den man som är misstänkt som anstiftare till branden, säger Klas Lundgren till Kungsbackaposten.
Klas Lundgren berättar även vad han tror är motivet till gärningarna.
– Min uppfattning är att den anstiftande mannen har köpt en bil av målsägande, som han inte varit nöjd med. Sedan har man inte kunnat reda ut det där på ett bra sätt, och då har han anlitat de andra personerna för utföra de här gärningarna, säger han till Kungsbackaposten.

Läs mer:
48-åring häktad för Frillesåsattacken


Läs mer: Ytterligare en person anhållen för mordförsöket

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären
2025-11-18 KL. 19:15
Premium

Stor intervju med veteranen inför hemmapremiären

• Varför han blev sist kvar • Oron för att sluta • Sjöaremossens betydelse

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.