NYHETER 2021-09-30 KL. 16:33

Misstänkt våldtäktsman omhäktad

Den man i 25-årsåldern som misstänks för att ha våldtagit en 15-årig tjej i Kungsbackaskogen sitter fortsatt häktad. Nya förhandlingar hölls under torsdagen.

– Han blev omhäktad och vi kommer att överklaga, säger mannens advokat Jihad Omeirat.

Misstänkt våldtäktsman omhäktad
Polisen spärrade av ett område i Kungsbackaskogen på fredagsmorgonen efter att de fick in en anmälan om våldtäkt.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Den misstänkta 25-åringen anhölls och häktades för brottet den 12 september. Två veckor senare omhäktades mannen av tingsrätten, men utan att några häktningsförhandlingar hölls. Mannens advokat Jihad Omeirat överklagade till hovrätten som uppmanade tingsrätten att pröva frågan om häktning igen.

Jihad Omeirats inställning har även tidigare varit att det inte finns tillräckligt med bevis för att hålla den misstänkte häktad.

– Jag tycker samma som tidigare men tingsrätten håller uppenbarligen inte med, säger han.

Hur mår din klient?


– Jag vill inte uttala mig om hur han mår men det har tagit hårt på honom, säger Jihad Omeirat.

Nya förhandlingar är planerade den 8 oktober.

Läs mer: Misstänkt våldtäktsman omhäktas 

Läs mer: Åklagare förtegen om våldtäkten 

 

 

 

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om
NYHETER 2025-07-04 KL. 12:00
Premium

Catarina trivs med jobbet som alla har en åsikt om

"98 procent av alla vi möter är positiva"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.