Misstänkt knarkodling – två män häktade
Av Julia Sandstén Vikberg
Polisen har upptäckt en misstänkt cannabisodling på en gård utanför Frillesås. Två män har häktats misstänkta för grovt narkotikabrott.
Bilden är en illustration och har inget med artikeln att göra. Foto: Pixabay
Det var Kungsbacka-Posten som var först med att rapportera om att polisen spärrade av en gård utanför Frillesås förra veckan för att göra en brottsplatsundersökning. Två män häktades sedan på torsdagen på sannolika skäl misstänkta för grovt narkotikabrott. Enligt kammaråklagare Sonja Seligmann misstänks männen ha odlat cannabis på gården. Det är i nuläget oklart hur mycket cannabis det rör sig om och om de har odlat det för försäljning eller eget bruk. Men detta är något som man nu håller på att utreda.
– Vi samlar ihop odlingsutrustning och cannabis som man har hittat och skickar det på analys till NFC, Nationellt forensiskt centrum, och sedan gör de en bedömning av hur mycket narkotika det är, säger Sonja Seligmann.
En av de häktade är en man i 40-årsåldern som är skriven på en ort i Södermanlands län. Han har dömts för narkotikabrott vid flera tillfällen, senast 2018 då han dömdes för att ha innehaft stora mängder cannabis och andra droger vid två tillfällen. Enligt ett yttrande från frivården har mannen under flera år varit blandmissbrukare, men har slutat med de flesta droger förutom cannabis. Han ska anse att bruket är en form av självmedicinering, men vill bli drogfri.
Den andra som häktats är en man i 60-årsåldern som är skriven på en ort utanför Frillesås. Han dömdes tidigare i år för att ha kört bil påverkad av cannabis och amfetamin.
Åtal i det pågende ärendet om grovt narkotikabrott ska väckas senast skärtorsdag, men Sonja tror att hon kommer begära förlängd utredningstid.
– Jag tror inte utredningen är klar till dess, säger Sonja Seligmann.