TV-klipp och nyheter

NYHETER 2024-06-25 KL. 08:01

Misstänkt brand nära Äskhult kan ha varit dimma

Av Ronny Karlsson

Räddningstjänsten har ryckt ut på en brand i terräng i de södra delarna av Kungsbacka. Men någon brand hittades inte och det kan ha varit morgondimma som orsakat utryckningen.

Misstänkt brand nära Äskhult kan ha varit dimma
Räddningstjänsten har ryckt ut på en brand i de södra delarna av kommunen. Arkivbild: Norra Halland

Larmet om branden kom in strax efter 7.30 på tisdagsmorgonen och det handlade om ett område i Skår, inte så långt från Äskhult, som skulle vara eldhärjat.

Räddningstjänsten åkte med flera bilar till platsen, men någon brand hittades inte.

– Vi är på plats i området och har pratat med grannar men ingen har sett någon brand. Det kanske har varit någon som eldat, eller så var det morgondimman som fick någon att tro att det brann, säger räddningsoperatör Micael Olsson på räddningstjänsten.

Efter en stunds kontroll av området var det bara att åka tillbaka till stationen för de fordon som ryckt ut.



TV-klipp och nyheter

Ordföranden om kritiken:
NYHETER 2025-02-04 KL. 08:00
Premium

Ordföranden om kritiken: "På väg att rättas till"

Tjolöholms ledning menar att revisorernas rapport är vinklad

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning
NYHETER 2025-02-03 KL. 20:00
Premium

Tjolöholms ledning får svidande kritik i granskning

Felaktiga upphandlingar och usel personalpolitik

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

Största rollen – Ninni blir superhjälte i ny musikal

I somras lämnade hon skolan. Nu är 22-åriga Ninni Falk redo att spela superhjälte i sin största roll hittills. Föreställningen kommer att spelas ett antal gånger i bland annat Kungsbacka under våren.