Räddningstjänsten har ryckt ut på en brand i terräng i de södra delarna av Kungsbacka. Men någon brand hittades inte och det kan ha varit morgondimma som orsakat utryckningen.
Larmet om branden kom in strax efter 7.30 på tisdagsmorgonen och det handlade om ett område i Skår, inte så långt från Äskhult, som skulle vara eldhärjat.
Räddningstjänsten åkte med flera bilar till platsen, men någon brand hittades inte.
– Vi är på plats i området och har pratat med grannar men ingen har sett någon brand. Det kanske har varit någon som eldat, eller så var det morgondimman som fick någon att tro att det brann, säger räddningsoperatör Micael Olsson på räddningstjänsten.
Efter en stunds kontroll av området var det bara att åka tillbaka till stationen för de fordon som ryckt ut.
"Större marginaler och få en mer dräglig tillvaro"
Länsstyrelsen svarar på kritik efter hundattack
Fotbollsproffset Klara Andrup i en stor intervju
Ny undersökning har kollat upp populära resmålet
Kustlinjen ses över för att skydda känslig miljö
Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.