NYHETER 2022-06-14 KL. 08:03

Misstänks ha slangat diesel – stoppade av polis

Av Julia Sandstén Vikberg

Polisen stoppade en bil med två män i Åsa under natten. I bilen fanns cirka 70 liter diesel och slangningsutrustning. Polisen misstänker nu männen för brott.

Misstänks ha slangat diesel – stoppade av polis

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Vid 03-tiden under natten till tisdagen stoppade polisen bilen på landsväg 939 i Åsa. I bilen fanns bensindunkar med totalt cirka 70 liter diesel samt utrustning för att slanga diesel. De två männen i bilen, som är i 20-årsåldern, greps på plats.
– Omständigheterna i sin helhet, med slangningsutrustningen och den mängden diesel, gör att vi misstänker brott. Men sedan får utredningen visa vad som har hänt, säger Hans-Jörgen Ostler, polisens presstalesperson i region Väst.
Männen är misstänkta för stöld alternativt häleri.



Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik
KULTUR & NÖJE 2026-01-29 KL. 20:45
Premium

Lång väntan på drömmen för Charlotte och Erik

"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Joakim är Frillesås egen riddare i full rustning

Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!