NYHETER 2022-10-28 KL. 16:30

Missbrukare får rätt till fortsatt vård

Av Ronny Karlsson

Kungsbackabon har haft missbruksproblem under lång tid. Efter en tid på behandlingshem sade kommunen nej till fortsatt vård där. Men nu har Förvaltningsrätten rivit upp det beslutet.

Missbrukare får rätt till fortsatt vård
Förvaltningsrätten ger kungsbackabon rätt att få mer tid på ett behandlingshem. Foto: Johan WIngborg.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Personen i fråga har under lång tid haft problem med ett alkoholmissbruk. I drygt tre månader fick personen tidigare i år vård på ett behandlingshem och kunde då hålla sig nykter.
Men när det kom in en ansökan om mer tid på hemmet sade kommunen nej. Trots att personen i fråga återigen börjat med sitt missbruk, gjordes bedömningen att vård och stöd skulle kunna ges via socialtjänsten och psykiatrin.
Men nu har alltså Förvaltningsrätten ändrat beslutet och kungsbackabon får fortsatt vård på ett behandlingshem. Rätten hänvisar till att personen klarat att hålla sig nykter under den förra behandlingsperioden, även om den psykiska problematiken gjorde att det tog tid innan behandlingen fungerade fullt ut.
Förvaltningsrätten, som var oenig i sitt beslut, menar att kungsbackabon är i behov av mer tid på behandlingshemmet för att tillförsäkras en skälig levnadsnivå.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 22:11
Här finns godaste honungen i Halland
Premium | SPORT 2025-12-07 KL. 20:48
Piggt Onsala körde över motståndet
Premium | NYHETER 2025-12-07 KL. 17:05
Seriekrock vid påfart till E6

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.