Justitieminister Gunnar Strömmer (M) kommer till Kungsbacka på onsdag. Besöket är direkt kopplat till helgens skjutningar på Kungsmässan.
Ministern har fördömt det som hände på köpcentret och på onsdag kommer han till Kungsmässan för att bland besöka platsen.
Kommunalrådet Lisa Andersson (M) kommer att vara med under besöket.
– Han kontaktade mig redan i söndags efter skjutningarna. Han tycker att det här är fruktansvärt och det är ovanligt att det sker skjutningar på en plats där det är så många andra människor, säger hon.
Redan under söndagen kom justitieministerns reaktion på det som hände i Kungsbacka.
"Det är ett uttryck för djup hänsynslöshet att skjuta omkring sig en söndag eftermiddag mitt bland anställda och besökare i ett köpcentrum?. Mina tankar går till alla som har drabbats av skottlossningen, kommenterade han då till nyhetsbyrån TT.
Under sitt besök i Kungsbacka ska han träffa flera av de personer som jobbade på köpcentret när skjutningen inträffade.
✔ Tankarna kring en comeback ✔ Duellen mot profilen ✔ Mötet med knäoraklet
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.



