NYHETER 2024-10-07 KL. 17:12

Ministern till Kungsbacka efter skjutningarna

Av Ronny Karlsson

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) kommer till Kungsbacka på onsdag. Besöket är direkt kopplat till helgens skjutningar på Kungsmässan.

Ministern till Kungsbacka efter skjutningarna
Gunnar Strömmer kommer till Kungsbacka på onsdag. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ministern har fördömt det som hände på köpcentret och på onsdag kommer han till Kungsmässan för att bland besöka platsen.

Kommunalrådet Lisa Andersson (M) kommer att vara med under besöket.

– Han kontaktade mig redan i söndags efter skjutningarna. Han tycker att det här är fruktansvärt och det är ovanligt att det sker skjutningar på en plats där det är så många andra människor, säger hon.

Redan under söndagen kom justitieministerns reaktion på det som hände i Kungsbacka.

"Det är ett uttryck för djup hänsynslöshet att skjuta omkring sig en söndag eftermiddag mitt bland anställda och besökare i ett köpcentrum?. Mina tankar går till alla som har drabbats av skottlossningen, kommenterade han då till nyhetsbyrån TT.

Under sitt besök i Kungsbacka ska han träffa flera av de personer som jobbade på köpcentret när skjutningen inträffade.



TV-klipp och nyheter

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången
2025-12-18 KL. 20:00
Premium

Emelie ska besegra cancern – för fjärde gången

Men ovanliga sjukdomen skapar oro och ångest

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget
NYHETER 2025-12-17 KL. 18:30
Premium

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget

Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-12-18 KL. 18:00
Klubbens besked: Vill upp i högstaligan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.