Justitieminister Gunnar Strömmer (M) kommer till Kungsbacka på onsdag. Besöket är direkt kopplat till helgens skjutningar på Kungsmässan.
Ministern har fördömt det som hände på köpcentret och på onsdag kommer han till Kungsmässan för att bland besöka platsen.
Kommunalrådet Lisa Andersson (M) kommer att vara med under besöket.
– Han kontaktade mig redan i söndags efter skjutningarna. Han tycker att det här är fruktansvärt och det är ovanligt att det sker skjutningar på en plats där det är så många andra människor, säger hon.
Redan under söndagen kom justitieministerns reaktion på det som hände i Kungsbacka.
"Det är ett uttryck för djup hänsynslöshet att skjuta omkring sig en söndag eftermiddag mitt bland anställda och besökare i ett köpcentrum?. Mina tankar går till alla som har drabbats av skottlossningen, kommenterade han då till nyhetsbyrån TT.
Under sitt besök i Kungsbacka ska han träffa flera av de personer som jobbade på köpcentret när skjutningen inträffade.
Uppgifter: Det orsakade den totalförstörda villan i Fjärås
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.


