Klik venligst
NYHETER 2024-10-07 KL. 17:12

Ministern till Kungsbacka efter skjutningarna

Av Ronny Karlsson

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) kommer till Kungsbacka på onsdag. Besöket är direkt kopplat till helgens skjutningar på Kungsmässan.

Ministern till Kungsbacka efter skjutningarna
Gunnar Strömmer kommer till Kungsbacka på onsdag. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Ministern har fördömt det som hände på köpcentret och på onsdag kommer han till Kungsmässan för att bland besöka platsen.

Kommunalrådet Lisa Andersson (M) kommer att vara med under besöket.

– Han kontaktade mig redan i söndags efter skjutningarna. Han tycker att det här är fruktansvärt och det är ovanligt att det sker skjutningar på en plats där det är så många andra människor, säger hon.

Redan under söndagen kom justitieministerns reaktion på det som hände i Kungsbacka.

"Det är ett uttryck för djup hänsynslöshet att skjuta omkring sig en söndag eftermiddag mitt bland anställda och besökare i ett köpcentrum?. Mina tankar går till alla som har drabbats av skottlossningen, kommenterade han då till nyhetsbyrån TT.

Under sitt besök i Kungsbacka ska han träffa flera av de personer som jobbade på köpcentret när skjutningen inträffade.



Klik venligst
Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

Ny butik öppnar på Kungsmässan
NYHETER 2026-03-10 KL. 10:01
Premium

Ny butik öppnar på Kungsmässan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.