En person fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd i Kullavik i helgen. Nu vill polisens ha allmänhetens hjälp för att hitta den misstänkta föraren.
Det var under natten till lördag som olyckan inträffade i Kullavik. En man blev påkörd och fick så allvarliga skador att han fick föras till sjukhus.
Polisen kopplades in snabbt på ärendet, och man söker nu efter den person som körde bilen.
– Vi har gjort en anmälan om olovlig avvikelse samt vållande till kroppsskada, säger polisens presstalesperson Christian Brattgård.
Än så länge har polisen inte kunnat hitta någon person som kan misstänkas ha kört det fordon som orsakade olyckan.
Enligt uppgifter från flera håll ska det ha funnits andra personer i närheten av olycksplatsen och polisen hoppas nu på tips för att få veta vem som orsakade olyckan.
– De som sett något får gärna höra av sig till oss, det kan vara så att det finns vittnen som vi ännu inte har pratat med, säger Brattgård.
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.