NYHETER 2024-09-11 KL. 14:00

Man till sjukhus efter olycka – polisen vill ha hjälp

Av Ronny Karlsson

En person fick föras till sjukhus efter att ha blivit påkörd i Kullavik i helgen. Nu vill polisens ha allmänhetens hjälp för att hitta den misstänkta föraren.

Man till sjukhus efter olycka – polisen vill ha hjälp
Polisen hoppas på fler tips efter att en person lämnat platsen i samband med en trafikolycka i helgen. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var under natten till lördag som olyckan inträffade i Kullavik. En man blev påkörd och fick så allvarliga skador att han fick föras till sjukhus.

Polisen kopplades in snabbt på ärendet, och man söker nu efter den person som körde bilen.

– Vi har gjort en anmälan om olovlig avvikelse samt vållande till kroppsskada, säger polisens presstalesperson Christian Brattgård.

Än så länge har polisen inte kunnat hitta någon person som kan misstänkas ha kört det fordon som orsakade olyckan.

Enligt uppgifter från flera håll ska det ha funnits andra personer i närheten av olycksplatsen och polisen hoppas nu på tips för att få veta vem som orsakade olyckan.

– De som sett något får gärna höra av sig till oss, det kan vara så att det finns vittnen som vi ännu inte har pratat med, säger Brattgård.



TV-klipp och nyheter

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse
2026-08-02 KL. 09:45
Premium

Hundar kräver tid, pengar och ett ihållande intresse

Det ska du tänka på när du skaffar valp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.