NYHETER 2022-05-11 KL. 07:52

Man stal koppar från reningsverk

Av Julia Sandstén Vikberg

En man sågs stjäla koppartråd och elkablar från Hammargårds reningsverk på onsdagsmorgonen och sedan fly från platsen.

Man stal koppar från reningsverk

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 06.00 på onsdagen larmade personal på reningsverket polisen.
– De hade sett en man tillgripa elkablar och koppartråd. Mannen hade sedan begett sig ut i terrängen, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen anlände till platsen och anträffade kablar i ett dike, som polisen misstänker att mannen har dumpat. Polisen kunde senare även gripa mannen, som är i 55-årsåldern. Han misstänks nu för stöld.




Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget
NYHETER 2025-12-17 KL. 18:30
Premium

Många hemligheter för Magnus i nya uppdraget

Skolor och äldreboenden ska fungera oavsett störning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Görans fynd – hittade kloster från medeltiden under åkern

Han har kartlagt hundratals gamla torp och kvarnar i trakterna mellan Kungsbacka och Varberg. Men i våras gjorde amatörarkeologen Göran Bengtsson sitt livs fynd. Under åkerjorden hittade han de gamla murarna till vad som kanske är ett cistercienserkloster från 1100-talet. – Jag har arbetat som arkeolog i 40 år och det här är något unikt, säger Bengt Westergaard på Arkeologerna, Statens historiska museer.