NYHETER 2022-05-11 KL. 07:52

Man stal koppar från reningsverk

Av Julia Sandstén Vikberg

En man sågs stjäla koppartråd och elkablar från Hammargårds reningsverk på onsdagsmorgonen och sedan fly från platsen.

Man stal koppar från reningsverk

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 06.00 på onsdagen larmade personal på reningsverket polisen.
– De hade sett en man tillgripa elkablar och koppartråd. Mannen hade sedan begett sig ut i terrängen, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen anlände till platsen och anträffade kablar i ett dike, som polisen misstänker att mannen har dumpat. Polisen kunde senare även gripa mannen, som är i 55-årsåldern. Han misstänks nu för stöld.




LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Regn på ingång – och ishalka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.