Klik venligst
NYHETER 2022-05-11 KL. 07:52

Man stal koppar från reningsverk

Av Julia Sandstén Vikberg

En man sågs stjäla koppartråd och elkablar från Hammargårds reningsverk på onsdagsmorgonen och sedan fly från platsen.

Man stal koppar från reningsverk

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 06.00 på onsdagen larmade personal på reningsverket polisen.
– De hade sett en man tillgripa elkablar och koppartråd. Mannen hade sedan begett sig ut i terrängen, säger Anna Göransson, polisens presstalesperson i region Väst.
Polisen anlände till platsen och anträffade kablar i ett dike, som polisen misstänker att mannen har dumpat. Polisen kunde senare även gripa mannen, som är i 55-årsåldern. Han misstänks nu för stöld.




Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 19:45
Så gick det för Gottskärsbon i VM
Premium | NYHETER 2026-09-27 KL. 18:00
Vissa drag extra viktiga i schack
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 17:08
"Det räcker att vi tar tre poäng till"
Premium | SPORT 2026-09-27 KL. 11:16
Vinnande Lindome siktar mot SSL

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.