Klik venligst
NYHETER 2024-07-04 KL. 10:20

Man med pistolliknande föremål hotade ungdomar

Av Julia Sandstén Vikberg

En man ska under natten ha hotat två killar om att han skulle skjuta dem. En av killarna uppfattade att mannen hade ett pistolliknande föremål.

Man med pistolliknande föremål hotade ungdomar

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Händelsen inträffade under natten mellan onsdagen och torsdagen vid en busskur i Onsala. Två killar i tonåren ska då ha blivit hotade av en man.

– Mannen har sagt till dem att de inte ska komma till platsen för då kommer han att skjuta dem. En av killarna tycker sig uppfatta ett pistolliknande föremål i byxlinning på mannen, men det är inte bekräftat vad föremålet var, säger Henrik Stilling, stationsbefäl på Kungsbackapolisen.

Polisen larmades till platsen men den misstänkta gärningsmannen anträffades inte. Polisen har skrivit en anmälan om grovt olaga hot.



Klik venligst
Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret
FOTBOLL 2026-08-21 KL. 17:00
Premium

Sportchefen om det röriga ombyggnadsåret

✔ Spelartappen ✔ Unga truppen ✔ Derbytankarna

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.