Två man på jakt efter sovplats tog sig in i en fastighet på torsdagsmorgonen. En man i fastigheten blev skrämd till att låsa in sig och ringde därefter polisen.
Klockan var 05.32 på torsdagsmorgonen när larmet kom in till polisen. En man ringde då från en fastighet i Östra Villastaden efter att ha hört ljud från en tvättstuga.
Mannen gick tillbaka till sin lägenhet där han låste in sig och ringde polisen.
– Han hörde att det fortfarande kom ljud från källaren och en patrull åkte dit, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.
Det var två män i i 50- respektive 60-årsåldern som tagit sin in i bostaden.
Enligt Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka, uppgav männen att de var på jakt efter sovplats.
– Det var två personer som tagit sig in i en fastighet i centrala Kungsbacka för att sova. Klockan halv 7 var patrullen på plats och tog ur personerna ur källaren, berättar han.
Männen är nu misstänkta för olaga intrång och stöld alternativt häleri. Polisen har i nuläget inga uppgifter om vad som stulits.
"Jätteimponerad av mina medarbetare"
Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.


