Två man på jakt efter sovplats tog sig in i en fastighet på torsdagsmorgonen. En man i fastigheten blev skrämd till att låsa in sig och ringde därefter polisen.
Klockan var 05.32 på torsdagsmorgonen när larmet kom in till polisen. En man ringde då från en fastighet i Östra Villastaden efter att ha hört ljud från en tvättstuga.
Mannen gick tillbaka till sin lägenhet där han låste in sig och ringde polisen.
– Han hörde att det fortfarande kom ljud från källaren och en patrull åkte dit, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.
Det var två män i i 50- respektive 60-årsåldern som tagit sin in i bostaden.
Enligt Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka, uppgav männen att de var på jakt efter sovplats.
– Det var två personer som tagit sig in i en fastighet i centrala Kungsbacka för att sova. Klockan halv 7 var patrullen på plats och tog ur personerna ur källaren, berättar han.
Männen är nu misstänkta för olaga intrång och stöld alternativt häleri. Polisen har i nuläget inga uppgifter om vad som stulits.
Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag
Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala
I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.




