Två man på jakt efter sovplats tog sig in i en fastighet på torsdagsmorgonen. En man i fastigheten blev skrämd till att låsa in sig och ringde därefter polisen.
Klockan var 05.32 på torsdagsmorgonen när larmet kom in till polisen. En man ringde då från en fastighet i Östra Villastaden efter att ha hört ljud från en tvättstuga.
Mannen gick tillbaka till sin lägenhet där han låste in sig och ringde polisen.
– Han hörde att det fortfarande kom ljud från källaren och en patrull åkte dit, säger Thomas Fuxborg, polisens presstalesperson.
Det var två män i i 50- respektive 60-årsåldern som tagit sin in i bostaden.
Enligt Ola Bode, stationsbefäl i Kungsbacka, uppgav männen att de var på jakt efter sovplats.
– Det var två personer som tagit sig in i en fastighet i centrala Kungsbacka för att sova. Klockan halv 7 var patrullen på plats och tog ur personerna ur källaren, berättar han.
Männen är nu misstänkta för olaga intrång och stöld alternativt häleri. Polisen har i nuläget inga uppgifter om vad som stulits.
Ska ge lokala band chansen att spela live i Kungsbacka
Att högstadiet på Fullriggaren Malevik föreslås flytta till Särö skola upprör en stor grupp föräldrar. En av dessa är Charlotte Schéle som menar att förslaget är felaktigt och ologiskt utifrån ett ekonomiskt perspektiv. Dessutom är det en skolan med toppresultat. – Jag förstår inte hur man ens kan tänka tanken att stänga en av Sveriges bästa grundskolor, säger Charlotte Schéle.