Klockan 17.30 under lördagen körde en man in i ett staket till en bostadsfastighet. En polispatrull tog med mannen för blodprov.
Händelsen bevittnades av flera personer. Staketet som mannen körde in i med bilen ska ha varit utanför hans egen bostad.
Det fanns misstanke om rattfylla. En polispatrull kom till platsen och tog med sig mannen.
– Man tog med honom för kroppsbesiktning, alltså för att göra ett blodprov så att man kan säkerställa alkoholhalten i blodet, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.
"Vi har hittat rätt, det är så roligt att gå till jobbet"
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


