Klockan 17.30 under lördagen körde en man in i ett staket till en bostadsfastighet. En polispatrull tog med mannen för blodprov.
Händelsen bevittnades av flera personer. Staketet som mannen körde in i med bilen ska ha varit utanför hans egen bostad.
Det fanns misstanke om rattfylla. En polispatrull kom till platsen och tog med sig mannen.
– Man tog med honom för kroppsbesiktning, alltså för att göra ett blodprov så att man kan säkerställa alkoholhalten i blodet, säger polisens presstalesperson Jens Andersson.
✔ Framgångsfaktorerna ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen"
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.


