NYHETER 2021-11-24 KL. 16:15

Man klämdes fast på byggarbetsplats

Av Julia Sandsten Vikberg

En arbetsplatsolycka inträffade under onsdagsmorgonen i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron. En man är förd till sjukhus.

Man klämdes fast på byggarbetsplats
Borgmästarebron när den stängdes av innan bygget drog igång. Foto: Arkivbild Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 09.00 på morgonen kom larmet om olyckan. Mannen, som är i 40-årsåldern, ska ha arbetat på byggarbetsplatsen vid bron.
– Han har klämts fast mellan en stålbalk och en maskin i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson i region Väst.
Mannen ska ha fått smärtor i bröstet och är förd till sjukhus. Skadeläget är oklart. Polisen har skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka.


Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.