Klik venligst
NYHETER 2021-11-24 KL. 16:15

Man klämdes fast på byggarbetsplats

Av Julia Sandsten Vikberg

En arbetsplatsolycka inträffade under onsdagsmorgonen i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron. En man är förd till sjukhus.

Man klämdes fast på byggarbetsplats
Borgmästarebron när den stängdes av innan bygget drog igång. Foto: Arkivbild Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 09.00 på morgonen kom larmet om olyckan. Mannen, som är i 40-årsåldern, ska ha arbetat på byggarbetsplatsen vid bron.
– Han har klämts fast mellan en stålbalk och en maskin i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson i region Väst.
Mannen ska ha fått smärtor i bröstet och är förd till sjukhus. Skadeläget är oklart. Polisen har skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka.


Klik venligst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.