NYHETER 2021-11-24 KL. 16:15

Man klämdes fast på byggarbetsplats

Av Julia Sandsten Vikberg

En arbetsplatsolycka inträffade under onsdagsmorgonen i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron. En man är förd till sjukhus.

Man klämdes fast på byggarbetsplats
Borgmästarebron när den stängdes av innan bygget drog igång. Foto: Arkivbild Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Strax före klockan 09.00 på morgonen kom larmet om olyckan. Mannen, som är i 40-årsåldern, ska ha arbetat på byggarbetsplatsen vid bron.
– Han har klämts fast mellan en stålbalk och en maskin i samband med ett byggarbete vid Borgmästarebron, säger Stefan Gustafsson, polisens presstalesperson i region Väst.
Mannen ska ha fått smärtor i bröstet och är förd till sjukhus. Skadeläget är oklart. Polisen har skrivit en anmälan om arbetsplatsolycka.


Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.