En kvinna ska ha blivit förföljd av sitt ex på E6:an och polisen ryckte ut. En man i 30-årsåldern misstänks nu för flera brott.
Vid 16.05 under måndagseftermiddagen ryckte polisen ut till E6:an efter att en kvinna larmat om att hennes före detta partner förföljde henne.
– Det är en man som har kört efter sin före detta partner i bil och så har man kört på E6 i södergående riktning från Göteborg ner till Kungsbacka, säger Gustav Arvidsson, stationsbefäl på polisen.
Polisen stoppar bilen i höjd med Kungsbacka och i samband med ingripandet blir mannen aggressiv.
– Han börjar slå mot patrullen och gör även motstånd efter ingripandet, han grips därför och misstänks för våldsamt motstånd, våld mot tjänsteman och drograttfylleri.
– Med tanke på att han följde efter den här kvinnan så blir han även misstänkt för överträdelse av kontaktförbud.
Mannen, som är i 30-årsåldern, sitter nu anhållen.
Halland ska gå med i Kommuninvest
En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.


