NYHETER 2023-10-25 KL. 17:00

Man döms för misshandel av busschaufför

Av Ronny Karlsson

Passageraren blev ombedd att inte gå av bussen genom framdörrarna. Då reagerade han med att misshandla chauffören med slag och en skallning. Nu har tingsrätten sagt sitt i ärendet.

Man döms för misshandel av busschaufför
En man i 30-årsåldern döms efter att ha attackerat en busschaufför. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i februari 2022 som händelsen utspelade sig på en lokalbuss i Kungsbacka. Chauffören bad den åtalade att använda bakdörrarna när han skulle gå av bussen, och då uppstod en dispyt.

Här går meningarna isär och den åtalade menar bland annat att den skallning han åtalats för skedde i självförsvar. En övervakningskamera bekräftar att skallningen ägt rum, men att den inte ska ha gett någon större skada.

Den åtalade hävdar också att han blivit provocerad av chauffören, men här menar tingsrätten att den åtalade mannens agerande inte står i proportion till den eventuella provokation han kan ha utsatts för.

Tingsrätten slår fast att den åtalade mannen, som är i 30-årsåldern, har angripit chauffören med våld i dennes myndighetsutövning.

Han döms därför för våld mot tjänsteman och straffet blir en villkorlig dom samt samhällstjänst i 50 timmar. Han ska också betala skadestånd på 10 000 kronor till chauffören.



TV-klipp och nyheter

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.