De båda männen stoppades i en bil på E6. Nu sitter den anhållna, bland annat efter att det hittats falska sedlar i bilen.
Det var i fredags kväll som polisen stoppade en bil på E6 i höjd med Kungsbacka. I bilen fanns två personer och kontrollen ledde till misstankar om flera brott.
– Vid en närmare koll visade det sig att föraren saknade körkort och dessutom misstänkts han vara påverkad, säger Gustav Arvidsson, stationsbefäl hos polisen i Kungsbacka.
Under kontrollen kunde polispatrullen konstatera att bilen de åkte i var stulen och dessutom hittade man falska sedlar i bilen.
– Det var en mindre mängd med sedlar, men de här männen greps och anhölls senare, säger Arvidsson.
De båda männen, båda är i 20-årsåldern, misstänks nu för tillgrepp av fortskaffningsmedel samt olovlig befattning av falska pengar. Föraren misstänks dessutom för olovlig körning samt drograttfylleri.
Läs också:
Polisen varnar – falska 200-kronorssedlar i omlopp
Är fascinerad av medeltidens stålklädda frontkämpar
Råkar du ha en stålbrynja eller medeltida soldatkläder i garderoben? Då är du välkommen till riddarbatalj i Frillesås i sommar. Bakom evenemanget står en dansk historiker som blev så fascinerad av riddarkulturen att han skaffade full rustning och lärde sig rida. – Folk förstår inte idag vad det innebar att vara en riddare!


