NYHETER 2021-11-22 KL. 13:32

Magdalena Andersson föreslås bli ny statsminister

Av Julia Sandsten Vikberg

Talmannen Andreas Norlén nominerar Magdalena Andersson (S) till Sveriges statsminister. Detta meddelades på en presskonferens på måndagseftermiddagen. På onsdag ska omröstningen äga rum.

Magdalena Andersson föreslås bli ny statsminister
Magdalena Andersson. Foto: Pressbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

13.15 på måndagseftermiddagen hölls en pressträff där Andreas Norlén lämnade besked om den fortsatta processen kring regeringsbildningen. Magdalena Andersson, som fick sonderingsuppdraget den 11 november, hade tidigare på dagen rapporterat till talmannen att hon inte hade lyckats få till en uppgörelse med Vänsterpartiet kring regeringsfrågan.
– Oaktat de här omständigheterna har hon inte bett om förlängd sonderingstid utan förklarat att hon är redo att prövas i kammaren i en statsministeromröstning, säger talmannen Andreas Norlén på presskonferensen.
Han fortsätter:
–Jag har därför beslutat att nominera Magdalena Andersson till Sveriges 34:e statsminister.
På onsdag klockan nio på morgonen kommer omröstningen äga rum. Magdalena Andersson kommer fortsätta förhandlingarna fram till dess. Vänsterpartiet har bland annat ställt krav på höjda pensioner för att släppa fram Andersson som statsminister.
– Jag är övertygad om att om viljan finns så kan vi stärka ekonomin för de pensionärer som har det sämst ställt och göra det på ett sådant sätt att det inte omöjliggör en regeringsbildning. Däremot är det tydligt att det är bråttom, säger Magdalena Andersson på pressträffen.






Onsala Pirates klara för högsta serien
SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Premium

Onsala Pirates klara för högsta serien

✔ Festplanerna ✔ Byter hemmaplan ✔ Spelarjakten

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt
NYHETER 2026-03-27 KL. 13:03

En husvagn välte över E6 – var helt avstängt

Det blev långa köer efter olyckan

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad
NYHETER 2026-03-27 KL. 08:10
Premium

Ändrade krav – nu blir det enklare att få lån till bostad

"Det ligger en blöt filt över marknaden"

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas
NYHETER 2026-03-26 KL. 12:31
Premium

Beslutet: Kommunen överklagar dom om lustgas

"Tycker att vi har gjort en rätt bedömning"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-27 KL. 15:54
Onsala Pirates klara för högsta serien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.