NYHETER 2021-10-31 KL. 10:00

Många hundar vill gå på dagis

Av Eric Andersson

När folk inte längre arbetar hemifrån i samma utsträckning måste hunden vara någonstans på dagarna. Då ökar trycket på hunddagisen.
– Före pandemin fick vi några förfrågningar i månaden, nu är det flera i veckan, säger Emma Larsson som äger hunddagiset Lilla Tassen.

Många hundar vill gå på dagis
Isak trivs som fisken i vattnet på Lilla Tassen. Foto: Eric Andersson

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Norra Halland har tidigare berättat om att antalet hundar ökat kraftigt under coronapandemin.

Hunddagiset Lilla Tassen har ungefär 50 inskolade hundar och varje dag är mellan 30-35 av de på dagiset.

Lilla Tassen är för tillfället fullt. Lokalmässigt finns utrymme för fler hundar, men då krävs utökat tillstånd.

– Det kommer vi förmodligen söka och på så vis kunna ta in ytterligare några hundar, säger Emma Larsson.

Inget kösystem

Det finns inget traditionellt kösystem.

– Kösystem fungerar inte. Om en liten hund slutar tar vi in en ny liten hund och så vidare. Vi vill veta så mycket som möjligt om hunden innan vi tar in den, förklarar Emma Larsson.


Syskonen Harry och Lasseman sitter i samma rum på Lilla Tassen.


Hon berättar att antalet ansökningar har ökat sista halvåret.

– Om man jämför nu med före pandemin är det väldigt stor skillnad. Innan hade vi kanske ett par ansökningar i månaden, nu är det flera varje vecka.

Alla hundar är välkomna oavsett ras, storlek eller ålder.

– Jag gillar inte när man dömer hundar efter ras eller ålder. Det är upp till ägaren att bedöma när den är redo åldersmässigt. En valp på fyra månader kan vara minst lika redo för hunddagis som en hund på flera år.


Det största rummet kallas för sviten. Kraven för att få bo här är att man är rumsren och inte biter i möbler.


På dagiset sitter hundarna placerade i 13 olika rum. Okastrerade hanar sitter tillsammans, stora hundar sitter tillsammans och så vidare.

– Allt handlar om att hundarna ska komma överens med varandra, säger Emma Larsson.

Fakta: En dag på hunddagis
06.45-9.30: Hundarna anländer
9.30-11.00: Morgonpromenad
11.00-13.00: Vila
13.00: Hundarna äter lunch
13.30-14.30: Promenad eller lek i rastgård
14.30-17.30: Ägarna hämtar sina hundar

Alkoholinköp doldes med reseräkning
NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Premium

Alkoholinköp doldes med reseräkning

Moderaternas revisor i konflikt med ledande moderat

TV-klipp och nyheter

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt
2026-01-16 KL. 12:30
Premium

Strid om nomineringen enligt Storckenfeldt

"Hade varit mer transparent att redovisa kvittot"

Kvitto orsakar infekterad personstrid
2026-01-16 KL. 12:00
Premium

Kvitto orsakar infekterad personstrid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 12:00
Kvitto orsakar infekterad personstrid
Premium | NYHETER 2026-01-16 KL. 11:30
Alkoholinköp doldes med reseräkning

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.