Det kom många besökare när Aranäsgymnasiet hade öppet hus. Elever och lärare fanns på plats för att berätta om de olika programmen.
– Vi har ett tätt samarbete med arbetsmarknaden och elever som går programmet blir konkurrenskraftiga. Det är lättare att få bra betyg när man läser något som man är intresserad av, säger Elenor Viberg, lärare på Barn- och fritidsprogrammet.
"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg
En miljon besök varje år vid arenan i byggtider
"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"
Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag
"Allmänhetens förtroende riskerar att påverkas"
Poliser fick böter efter insats på Kungsmässan
Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.








