NYHETER 2022-01-01 KL. 16:00

Målande skejtare ställer ut

Av Henrik Laurén

Då unga skateboardåkare målar och skapar behövs varken papper eller målarduk. Man målar förstås på brädan och det gjorde ett gäng skejtare häromkvällen i Kobergshallen. Målandet var en aktivitet under jullovet arrangerad av kommunens ungdomsverksamhet.

Målande skejtare ställer ut
Kul och coolt! De här killarna gillar att skejta och att måla, Liam Ytterström Silvén (tv), Hampus Eriksson och Felix Stenberg. FOTO: HENRIK LAURÉN.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Resultatet av målarkvällen är en utställning med specialmålade skateboards på väggarna i skejthallen. Det är dock inte så att skejtarna är utan sina bräden under tiden utställningen pågår. Nej, man målade på slitna, kvaddade och spruckna brädor som man sparat efter smällar i hopp och andra tricks i hallen under hösten.
– En bräda kan se hel ut men vara skadad i alla fall, till exempel ha en spricka i träskikten. Hjulen skruvas av, vi grundmålar med sprayfärg och sedan målar ungdomarna motiv enligt smak och tycke med poscapennor. Ungdomar tycker om att rita och måla, det här gör vi i konstsyfte för att skapa något, säger ungdomskonsulent Mirja Brillman.


Felix Stenberg målar motiv med poscapennor. Mirja Brillman är ungdomskonsulent vid kommunen.


30-tal brädor målades

Poscapennor är acrylpennor som fäster på alla underlag. Man målar på brädans undersida eftersom den är slät. Ovansidan har en sandpapperliknande yta som ger fäste för kängorna och den ytan målas inte.
– Den här gången målade vi på skadade brädor och ställer ut. Eventuellt målar vi en annan gång på brädor som ungdomarna har i användning. Kruxet är bara att undersidan som man målar snabbt slits då man glider över räck och ramper, säger Mirja.
Ett 30-tal skejtbrädor designades och dekorerades under målarkvällen i måndags. De hängdes omgående upp och finns nu att beskåda i skejthallen.


Svea Paus och Viggo Brillman deltog i målarkvällen. Hjälmpen är på, bra ifall man vill göra några åk ute i hallen.



TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.