Kungsbacka kommun bjöd under onsdagen in till föreläsningar, nätverkande och after work tillsammans med lokala näringsidkare på Kungsbacka teater.
Föreläsningar om investeringstaktiker, AI och att tänka i nya banor varvades med panelsamtal och nätverkande i teaterns foajé. Framåt kvällen bjöds det till after work och livemusik.
Norra Halland var på plats och minglade.
Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka
✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade
IVO har granskat händelsen
Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.