NYHETER 2023-01-01 KL. 10:40

Lugn nyårsnatt i Kungsbacka

Av John Skoglund

Vid klockan 03.00 stoppade polisen en personbil på Kungsgatan. En 60-årig man blåste över straffgräns för rattfylleri och fick följa med för ytterligare provtagning.

Lugn nyårsnatt i Kungsbacka
Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var från polisens ögon en fridsam och lugn nyårsnatt i Kungsbacka kommun.
– Vi har inte så mycket händelser, så det var en lugn natt i kommunen, säger Carl-Henrik Johansson, stationsbefäl på polisen.

Under lördagskvällen var det en lastbil som började brinna på E6:an i Varbergs kommun som även påverkade trafik i Kungsbacka kommun. Vid tvåtiden på söndag morgon flöt trafiken på som vanligt igen.

En 60-årig man som efter ett troligt nyårsfirande satte sig bakom ratten stoppades av polisen på Kungsgatan. Han blåste över straffbar gräns och fick följa med för ytterligare provtagning.


Gravidlycka för OBK-kaptenen
FOTBOLL 2026-03-11 KL. 17:00
Premium

Gravidlycka för OBK-kaptenen

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen
HANDBOLL 2026-03-10 KL. 19:00
Premium

Pendlade 90 minuter enkel väg till träningen

Aranäsparets oväntade väg till Kungsbacka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Mer än bara politik när paret träffades första gången

Det var det första politiska mötet för Helena Storckenfeldt. Men också första gången hon träffade blivande maken Axel. Nu är de båda heltidspolitiker och dessutom gifta. – Vi har blivit duktiga på att inte prata politik hemma, säger Helena.