NYHETER 2023-01-01 KL. 10:40

Lugn nyårsnatt i Kungsbacka

Av John Skoglund

Vid klockan 03.00 stoppade polisen en personbil på Kungsgatan. En 60-årig man blåste över straffgräns för rattfylleri och fick följa med för ytterligare provtagning.

Lugn nyårsnatt i Kungsbacka
Arkivbild

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var från polisens ögon en fridsam och lugn nyårsnatt i Kungsbacka kommun.
– Vi har inte så mycket händelser, så det var en lugn natt i kommunen, säger Carl-Henrik Johansson, stationsbefäl på polisen.

Under lördagskvällen var det en lastbil som började brinna på E6:an i Varbergs kommun som även påverkade trafik i Kungsbacka kommun. Vid tvåtiden på söndag morgon flöt trafiken på som vanligt igen.

En 60-årig man som efter ett troligt nyårsfirande satte sig bakom ratten stoppades av polisen på Kungsgatan. Han blåste över straffbar gräns och fick följa med för ytterligare provtagning.


Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt
NYHETER 2026-06-27 KL. 09:40
Premium

Uppmaningen till badgäster: Parkera rätt

"Behöver kunna komma fram"

Kuggarna ger sin syn på fiaskot
HANDBOLL 2026-06-26 KL. 19:45
Premium

Kuggarna ger sin syn på fiaskot

✔ Turbulensen ✔ Sammanhållningen ✔ Inställningen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 19:05
Tappade poäng mot jumbon i kaosmatch
Premium | FOTBOLL 2026-06-27 KL. 14:04
Förlorade seriefinalen: "Plumpar oss"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.