NYHETER 2023-09-19 KL. 20:50

Lugn kväll trots SMHIs varningar

Av Johanna Simonsson

SMHI varnar för både starka vindar och högt vattenstånd på tisdagskvällen. Räddningstjänsten har larmats till träd som blockerar vägarna, men annars har det hittills varit en lugn kväll i Kungsbacka.

Lugn kväll trots SMHIs varningar
Räddningstjänsten åkte för att ta bort ett träd från vägen under tisdagskvällen. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SMHI utfärdade en gul kulingvarning under tisdagskvällen och natten. Det kan bli vindstyrkor upp till 20 meter per sekund. Dessutom ligger det en gul varning för högt vattenstånd. Trots hårt väder hade varit en relativt lugn tisdagskväll hos både polis och räddningstjänst i kommunen.

Räddningstjänsten fick in ett larm om ett träd som delvis blockerade Älvsåkersvägen klockan 20.17 på tisdagskvällen.

– Det är en del av trädet som ligger halvvägs över vägen. Vi håller på att bära undan det, sa Kalle Kivistö, larm- och ledningsoperatör på räddningstjänsten Storgöteborg klockan 20.40.

Tidigare under kvällen har de inte haft några larm i Kungsbacka.

– Det har varit väldigt lugnt faktiskt. Än så länge ska man väl säga, tillägger han.

Senare larmades de även till träd som låg på vägen vid Gåsevadholmsvägen och länsväg 935.

Även polisens kväll har varit stillsam än så länge och de har inga händelser att rapportera om.



Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
FAMILJ 2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premiär för nya elbilspremien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.