NYHETER 2020-11-10 KL. 16:17

Lerkils IF största vinnaren

Pandemin slår hårt mot idrottsföreningarnas kassa. Nu står det klart att Lerkils IF får mest från Gräsrotenpengarna.

Lerkils IF största vinnaren
Lerkils IF får mest Gräsrotenpengar av kommunens föreningar i år.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



SPORT. Initiativet Gräsroten som Svenska spel står bakom delar för åttonde året i rad ut pengar till ungdomsidrotten. Pengarna fördelas genom att spelbolagets kunder väljer ut favoritföreningar, och sedan ger kronorna kunden satsar poäng till föreningen. Poängen i sin tur blir till pengar som tillfaller föreningen nu i november.

Mest i kommunen får Lerkils IF som sammanlagt fick 23 634 kronor.

På grund av pandemin har utbetalningarna för första gången skett vid två tillfällen. Den första var i april och den andra sker nu i november.

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter
NYHETER 2025-11-18 KL. 18:30
Premium

De byter bilen mot cykel – trampar till jobbet i vinter

Årets vintercyklister fick dubbdäck och cykelväst

TV-klipp och nyheter

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger
NYHETER 2025-11-17 KL. 19:45
Premium

Leslie-Anne utsatt för våld på jobbet – flera gånger

Ingen omplacering – ska återgå till samma tjänst

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.