NYHETER 2020-11-10 KL. 16:17

Lerkils IF största vinnaren

Pandemin slår hårt mot idrottsföreningarnas kassa. Nu står det klart att Lerkils IF får mest från Gräsrotenpengarna.

Lerkils IF största vinnaren
Lerkils IF får mest Gräsrotenpengar av kommunens föreningar i år.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



SPORT. Initiativet Gräsroten som Svenska spel står bakom delar för åttonde året i rad ut pengar till ungdomsidrotten. Pengarna fördelas genom att spelbolagets kunder väljer ut favoritföreningar, och sedan ger kronorna kunden satsar poäng till föreningen. Poängen i sin tur blir till pengar som tillfaller föreningen nu i november.

Mest i kommunen får Lerkils IF som sammanlagt fick 23 634 kronor.

På grund av pandemin har utbetalningarna för första gången skett vid två tillfällen. Den första var i april och den andra sker nu i november.

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt
NYHETER 2026-11-01 KL. 16:49

Uppgifter: Gängledare tvingade krögare att sparka dörrvakt

✔ Kriminellt gäng försöker etablera sig ✔ Kungsbackapolisen inleder insats ✔ "Skrämt slag på vakter och krögare"

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-11-01 KL. 12:53
Gick upp i serieledning efter ny seger

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.