NYHETER 2020-11-10 KL. 16:17

Lerkils IF största vinnaren

Pandemin slår hårt mot idrottsföreningarnas kassa. Nu står det klart att Lerkils IF får mest från Gräsrotenpengarna.

Lerkils IF största vinnaren
Lerkils IF får mest Gräsrotenpengar av kommunens föreningar i år.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



SPORT. Initiativet Gräsroten som Svenska spel står bakom delar för åttonde året i rad ut pengar till ungdomsidrotten. Pengarna fördelas genom att spelbolagets kunder väljer ut favoritföreningar, och sedan ger kronorna kunden satsar poäng till föreningen. Poängen i sin tur blir till pengar som tillfaller föreningen nu i november.

Mest i kommunen får Lerkils IF som sammanlagt fick 23 634 kronor.

På grund av pandemin har utbetalningarna för första gången skett vid två tillfällen. Den första var i april och den andra sker nu i november.

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik
NYHETER 2026-01-15 KL. 21:00
Premium

Hon ska fylla nya arenan med evenemang och publik

Julia Ryding Wikberg har bakgrund i både handboll och bilbranschen

TV-klipp och nyheter

Premiär för nya satsningen mot ensamhet
2026-01-15 KL. 19:00
Premium

Premiär för nya satsningen mot ensamhet

Avslöjar: Aranäs open pausas
2026-01-15 KL. 16:00
Premium

Avslöjar: Aranäs open pausas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 16:00
Avslöjar: Aranäs open pausas
Premium | NYHETER 2026-01-15 KL. 15:33
Örn blev påkörd av tåget
Premium | HANDBOLL 2026-01-15 KL. 09:48
Talangen lånas ut till allsvenskan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.