NYHETER 2019-04-10 KL. 09:47

Lekland tvingas stänga

Lekland tvingas stänga

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För en dryg vecka sedan öppnade satsningen Hajens lekland på Borgås. Nu har man tvingats stänga omedelbart. Fastighetsägaren hade inte lämnat in bygglovshandlingarna.

 

Tidigare i år kunde Norra Halland berätta om Boråsföretagaren Ugur Ekens satsning på ett stort lekland med fyra anställda i den tidigare Sova-butiken.

Den 1 april var det öppning, men nu har man redan tvingats stänga. Det saknas bygglov.

Eftersom detaljplanen bara tillåter handel, innebär ett lekland ändrad användning och då krävs bygglov.

– Vi fick ansökan i oktober men det saknades planritningar som visar bland annat utrymningsvägar och brandskydd. Eftersom det främst är barn som ska vara där, är brandsäkerhet den springande punkten, säger bygglovschef Hanna Ståhl.

Därför tog man i veckan beslut om ”användningsförbud”, vilket innebär omedelbar stängning.

– Det är inget roligt beslut att ta, men vi har påmint fastighetsägaren flera gånger.

Nu har handlingar kommit in, som ska granskas. Tidigast den 18 april kan man fatta beslut om bygglov.

– Det här är inte bra, vi hade annars en så bra start, säger ägaren Ugur Eken.

Nu hoppas han kunna slå upp dörrarna i maj igen.

Kristian Alm

 



TV-klipp och nyheter

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster
NYHETER 2026-04-09 KL. 20:00
Premium

Larmet: Unga i Kungsbacka säljer sexuella tjänster

"Vi har en låg kunskap om det här och ser inte tecknen"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.