Det var långa köer på E6 efter att en lastbil läckt motorolja under onsdagsmorgonen.
Larmet kom in till räddningstjänsten strax innan klockan 6 på onsdagen.
Det har hänt strax före avfarten Fjärås i norrgående riktning. Enligt vår reporter på plats var det flera kilometer långa köer.
Lastbilen stod vid 07.15 tiden fortfarande kvar vid vägrenen och ett körfält blockerades i väntan på bärgare.
– Lastbilen har läckt motorolja på vägen. Räddningstjänsten har varit på platsen men har nu lämnat, säger Joachim Bernehäll, larm- och ledningsoperatör på Räddningstjänsten.
Trafiken väntas rulla som vanligt klockan 08.30. Vid 09.00 fast det inga störningar kvar i trafiken.
Flera allvarliga olyckor med elsparkcyklar inblandade
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.