NYHETER 2023-01-23 KL. 12:55

Lastbil brann efter olycka - två till sjukhus

Av Ronny Karlsson

Två personer har först till sjukhus efter en olycka på E6 runt lunch på måndagen. En lastbil började dessutom att brinna i samband med olyckan.

Lastbil brann efter olycka - två till sjukhus
Två personer har förts till sjukhus efter en olycka på E6. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var mellan Väröbacka och Frillesås som olyckan inträffade. En lastbil och en personbil kolliderade och fattade eld.
– Lasbilen är helt utbrunnen. Det är endast chassit och förarhytten som är kvar, säger Fredrik Svedemyr, polisen presstalesperson i region Väst.
Ingen person blev kvar i något av fordonen, men två skadade personer har förts till sjukhus. Det ska röra sig om en kvinna i 40-årsåldern och en man i 30-årsåldern. Skadeläget är oklart men båda ska vara vakna och talbara.
Enligt Svedemyr har en hund också smitit från platsen i samband med olyckan. Hunden har senast setts springa mot Rya och i nuläget har man inte hittat den. Enligt uppgifter till polisen ska det röra sig om en schäfer. Efter olyckan var det begränsad framkomlighet på E6. Polisen misstänker inget brott i samband med händelsen.
På samma sträcka inträffade en olycka även i förra veckan. Då var det en lastbil som välte på vägbanan.





TV-klipp och nyheter

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt
2026-08-15 KL. 15:15
Premium

Vill driva Kungsbacka framåt – med miljö och tillväxt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt
2026-08-15 KL. 10:30
Premium

Vill utveckla Kungsbacka – men i lagom takt

Lokala partiledare intervjuas inför valet

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige
HANDBOLL 2026-08-14 KL. 20:00
Premium

Aranäsprofilen om att vända hem till Sverige

✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge

Nu blir röstkorten digitala
NYHETER 2026-08-14 KL. 13:15
Premium

Nu blir röstkorten digitala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.