NYHETER 2023-01-23 KL. 12:55

Lastbil brann efter olycka - två till sjukhus

Av Ronny Karlsson

Två personer har först till sjukhus efter en olycka på E6 runt lunch på måndagen. En lastbil började dessutom att brinna i samband med olyckan.

Lastbil brann efter olycka - två till sjukhus
Två personer har förts till sjukhus efter en olycka på E6. Arkivbild: Norra Halland.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var mellan Väröbacka och Frillesås som olyckan inträffade. En lastbil och en personbil kolliderade och fattade eld.
– Lasbilen är helt utbrunnen. Det är endast chassit och förarhytten som är kvar, säger Fredrik Svedemyr, polisen presstalesperson i region Väst.
Ingen person blev kvar i något av fordonen, men två skadade personer har förts till sjukhus. Det ska röra sig om en kvinna i 40-årsåldern och en man i 30-årsåldern. Skadeläget är oklart men båda ska vara vakna och talbara.
Enligt Svedemyr har en hund också smitit från platsen i samband med olyckan. Hunden har senast setts springa mot Rya och i nuläget har man inte hittat den. Enligt uppgifter till polisen ska det röra sig om en schäfer. Efter olyckan var det begränsad framkomlighet på E6. Polisen misstänker inget brott i samband med händelsen.
På samma sträcka inträffade en olycka även i förra veckan. Då var det en lastbil som välte på vägbanan.





Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott
FAMILJ 2025-11-20 KL. 21:00
Premium

Över 30 år med hästarna vid Tjolöholms slott

Ingemar och Elsa Vendelstrand kör häst och vagn på Tjolöholms julmarknad

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten:
FOTBOLL 2025-11-20 KL. 13:51
Premium

Onsalasonen om målet och landslagsdebuten: "Fick mersmak"

Sverige fick en drömlottning i playoff

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-11-21 KL. 18:00
NovaPosten tar upp kampen om läsarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Saknade alkoholfria alternativ – Attia skapade Parispojken

Allt fler väljer bort alkoholen. Men sommeliern Attia Franzén tyckte att något saknades bland de alkoholfria alternativen. Nu lanserar han Parispojken där drycker skapas för att passa till specifika maträtter och tilltugg. – Jag tror att många dricker mindre, men finare, säger Attia Franzén.