Av Magnus Vasell, Robin Fahlström och Wiktoria Klos
Räddningstjänsten har larmats till en trafikolycka på E6 norrgående utanför Fjärås. Tre bilar uppges vara inblandade.
Larmet kom in klockan 13.25. Skadeläget är oklart. Även polis och ambulans har larmats till olycksplatsen på E6 utanför Fjärås i norrgående riktning.
– Enligt larmet ska tre bilar vara inblandade och det ska vara någon form av läckage på platsen, säger Niclas Fogel, larm och ledningsoperatör vid räddningstjänsten Storgöteborg.
Olyckan och räddningsarbetet har fått trafikpåverkan med köer som följd
Texten uppdateras

Det är kö på E6 norrgående. Läsarbild
Fem mål i andra när City slog Fjärås
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.


