NYHETER 2023-05-23 KL. 12:46

Larm om mindre brand i förskola

Av Ronny Karlsson, Anton Lorentzson

SOS Alarm har fått in ett larm om en brand på Furulids förskola i Vallda. De första rapporterna talar om en mindre brand som släckts på egen hand.

Larm om mindre brand i förskola

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in strax efter 12.30 och räddningstjänsten är på väg till förskolan. Enligt inringaren handlar det inte om någon stor brand.

– Det ska vara en brand i en ugn och personalen har kunnat släcka den på egen hand. Men vi åker fram för att göra en kontroll, säger Bosse Florell på räddningstjänstens ledningscentral.

När räddningstjänsten nådde fram till platsen var förskolan redan utrymd och ugnen hade flyttats ut ur lokalen. Räddningstjänsten gjorde sedan en så kallad kontroll efter brand.



NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
SPORT 2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-09 KL. 11:31
Cityprofilen: "Precis vad vi behövde"
Premium | HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
NH betygsätter spelarna i herrlaget

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.