Räddningstjänsten larmades till en brand i Oskarberg strax efter 15.30 i dag. Men det visade sig vara en kontrollerad eldning.
Enligt larm- och ledningsoperatören på räddningstjänsten Storgöteborg var det en eldning av ris eller annat skräp som föranledde utryckningen. Man ska enligt henne inte elda efter mörkrets inbrott.
– Det kan leda till stor oro.
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.

