SOS Alarm har fått in ett larm om en brand i Onsala under lördagskvällen. Räddningstjänst är på platsen och det handlade om en mindre brand i en papperskorg.
Larmet kom in klockan 20.58 på lördagskvällen och det ska handlade om en brand utomhus. Räddningstjänsten fick bege sig till Håkullavägen, inte långt från Kapareskolan.
– Jag vet inte om vi ska kalla det en brand, det rök från en papperskorg vid skolan. Vi har slagit på lite vatten och allt är under kontroll, säger Kalle Kivistö, larm och ledningsbefäl på räddningstjänsten.
"Man hör dagligen hur en kille har behandlat en tjej dåligt"
Nya vägen är som en tidslinje genom tusentals år
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



