NYHETER 2023-06-08 KL. 09:30

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola

Av Ronny Karlsson

En lärare i Kungsbacka har ertappats med att ha stulit utrustning av betydande värde från en skola. Nu är det klart att läraren väljer att avsluta sin tjänst.

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola
Förvaltningschefen Patrik Hellberg konstaterar att en lärare som stulit utrustning nu lämnar sin tjänst. Arkivbild: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om utrustning som försvann från skolan för två år sedan. Under våren kunde det konstateras att utrustning fanns hemma hos läraren

– Via kollegor har vi kunnat påträffa utrustningen som tillhörde en av våra skolor, och personen har erkänt, säger Patrik Hellberg, förvaltningschef för Gymnasium och arbetsmarknad.

Efter avslöjandet har det förts samtal med läraren, och ärendet är också polisanmält. Även facket har varit inkopplat och nu har man nått en lösning.

Läraren stängdes först av i två veckor av kommunen, det skedde i slutet av maj. Men nu har läraren också valt att själv säga upp sig. Anställningen avslutas på söndag.

– Det här är fog för ett avskedande och i det här fallet väljer personen att säga upp sig själv. Vi har dessutom fått tillbaka utrustningen, säger Hellberg.

I och med den avslutade anställningen är kommunen också klara med sin del av det inträffade. Det återstår att se vad polisen kommer fram till i sitt arbete.

Hellberg konstaterar att sådana här ärenden dyker upp väldigt sällan.

– Vad jag vet har det inte hänt på tio år. Det är väldigt sällsynt och också väldigt sorgligt, inte minst för personen själv, säger han.



TV-klipp och nyheter

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

Tränaren om FBK:s nya truppbygge
BANDY 2025-05-07 KL. 20:00
Premium

Tränaren om FBK:s nya truppbygge

✔ Kaptensskiftet ✔ Viktigaste nyförvärvet ✔ Den nya målvaktsduon

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Spelet bakom värvningarna

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.