NYHETER 2023-06-08 KL. 09:30

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola

Av Ronny Karlsson

En lärare i Kungsbacka har ertappats med att ha stulit utrustning av betydande värde från en skola. Nu är det klart att läraren väljer att avsluta sin tjänst.

Lärare lämnar tjänst efter stöld från skola
Förvaltningschefen Patrik Hellberg konstaterar att en lärare som stulit utrustning nu lämnar sin tjänst. Arkivbild: Kristian Alm

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om utrustning som försvann från skolan för två år sedan. Under våren kunde det konstateras att utrustning fanns hemma hos läraren

– Via kollegor har vi kunnat påträffa utrustningen som tillhörde en av våra skolor, och personen har erkänt, säger Patrik Hellberg, förvaltningschef för Gymnasium och arbetsmarknad.

Efter avslöjandet har det förts samtal med läraren, och ärendet är också polisanmält. Även facket har varit inkopplat och nu har man nått en lösning.

Läraren stängdes först av i två veckor av kommunen, det skedde i slutet av maj. Men nu har läraren också valt att själv säga upp sig. Anställningen avslutas på söndag.

– Det här är fog för ett avskedande och i det här fallet väljer personen att säga upp sig själv. Vi har dessutom fått tillbaka utrustningen, säger Hellberg.

I och med den avslutade anställningen är kommunen också klara med sin del av det inträffade. Det återstår att se vad polisen kommer fram till i sitt arbete.

Hellberg konstaterar att sådana här ärenden dyker upp väldigt sällan.

– Vad jag vet har det inte hänt på tio år. Det är väldigt sällsynt och också väldigt sorgligt, inte minst för personen själv, säger han.



Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”
FOTBOLL 2025-11-05 KL. 13:36
Premium

Gustav Lundgren efter chockbeskedet: ”Overkligt”

Har tagits ut i landslaget för första gången

TV-klipp och nyheter

TV: Gustav Lundgren efter chockbeskedet
2025-11-05 KL. 15:37
Premium

TV: Gustav Lundgren efter chockbeskedet

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten
FAMILJ 2025-11-04 KL. 18:00
Premium

Drömmen uppfylld – läkaren Eva vårdar flyktingar i Aten

"Jag kan göra något litet för några människor"

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över
NYHETER 2025-11-04 KL. 16:30
Premium

Efter 28 år – Davids kamp mot Onsalavägen är över

"Är ytterligare ett steg mot undergången för hackspetten"

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren
NYHETER 2025-11-04 KL. 14:30
Premium

Fredrik Hansson om föreslagna partiledaren

”Erfaren och kompetent”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-11-05 KL. 10:00
Mardrömsbeskedet: Säsongen är över

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.