Klik venligst
NYHETER 2021-09-27 KL. 17:00

Lär mer om översvämning

Att Kungsbacka kan råka ut för översvämningar vet de flesta som bor här redan, en del av egen erfarenhet. Men vad kan man göra åt detta? Nu lyfter kommunen frågan i en digital föreläsning på tisdag.

Lär mer om översvämning

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Vattennivåerna i Kungsbackaån är ibland oroande höga, främst när vinden trycker upp havsvatten i ån och bromsar utflödet. Och med en stigande havsnivå på sikt ökar problemen. Nu ordnar kommunen en föreläsning som tar upp situationen och vad man kan göra åt den.

– Vi kommer prata om allt från förebyggande arbete till vad som händer vid ett skarpt läge, säger Christian Carlsson, samhällsplanerare på Kungsbacka kommun som bland annat har utrett frågan om en skyddsbarriär i havet.

Han nämner arbetet med detaljplaner och översiktsplaner som punkter på tisdagens program, liksom exempel på vad som redan gjorts och kan göras.

Många känner säkert till att kommunen har investerat i översvämningsskydd vid Borgmästarebron och Signeskulle och att det finns tillfälliga skyddsvallar att ställa ut om läget skulle bli akut, men prognossystemet som mäter vattennivåer är säkert inte lika bekant och det kommer man få veta mer om. Problem med dagvatten efter skyfall kommer också diskuteras.

Flera experter


Förutom Christian Carlsson medverkar Albin Noreen, specialist krisberedskap och Charlotte Bourghardt, miljöingenjör, på den digitala föreläsningen på tisdag klockan 18.30. Den är en del av krisberedskapsveckan 27 september till 3 oktober, som Kungsbacka kommun orndar tillsammans med Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB.

På torsdag 30 september föreläser Torbjön Selin, överlevnadsinstruktör och författare, om hur man ordnar en bättre egenberedskap.

Klik venligst
Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
KULTUR & NÖJE 2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

TV-klipp och nyheter

Solen sken över brudparen på Tjolöholm
2026-09-18 KL. 19:15
Premium

Solen sken över brudparen på Tjolöholm

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.