NYHETER 2022-07-04 KL. 18:00

Lantlig idyll mest klickade huset

Av Christina Forlin

En fastighet med anor från mitten av 1800-talet på Glamsjövägen 309 i Frillesås är mest klickad på Hemnet under vecka 25.

Lantlig idyll mest klickade huset
Idylliskt. Huset ligger inbäddat i grönska. Foto: Länsförsäkringar Fastighetsförmedling

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är ett fritidshus som går att omvandla till ett åretruntboende enligt mäklaren Länsförsäkringar fastighetsförmedling, och utgångspriset är 2,5 miljoner kronor.
Bostadshuset om cirka 70 kvadratmeter har fyra rum, trägolv och bevarade detaljer i alla rum. Det så kallade Verandahuset erbjuder rymd för en större matsalsmöbel eller liknade.
Från köket nås ett rymligt sovloft med gott om plats att inreda.
Strax intill finns ytterligare en byggnad som kallas för Sovhuset som blir som ett extra sovrum mitt i naturen. Där finns plats för en dubbelsäng.
Tomten är cirka 5660 kvadratmeter och på några minuters promenad nås badbryggan.
Stättareds gård ligger några kilometer från fastigheten och Frillesås är 10 kilometer bort.


Mysigt sovrum.



Trivsamt lantkök.


MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen
SPORT 2026-05-30 KL. 19:00
Premium

MMA-cirkusen kom till stan – se bilderna från tävlingen

Kungsbacka MMA har fått nytt prestigeuppdrag

Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.