Efter snart tre intensiva speldygn går Lanbit 2023 i Kungsbacka in i sluspurten.
– Vi kommer igen nästa år – förhoppningsvis i ett större format, säger Madelene Persson, en av arrangörerna.
Sedan i torsdags förmiddag har cirka 250 unga spelat dataspel och umgåtts i Kollahallen.
En av dem är William Däldehög från Kungsbacka, veteran i sammanhanget med sina 24 år.
Inte mycket sömn
– Jag har varit med om arrangemangen, två per år, sedan 2013 och tycker forrtfarande att det är väldigt roligt, säger han och fortsätter:
– Det blir en speciell känsla när de man spelar med sitter under samma tak, det blir tid för att umgås, snacka och byta erfarenheter, säger han.
Så värst mycket sömn har det dock inte blivit, hem och vända i sängen på ett ungefär.
– Men det får man ta, det är det värt, säger han.
William Däldehögs förhoppning är att fler yngre ska ta till sig spelformen.
– Nu är vi ett gäng som varit med ett tag, det vore kul om den yngre generation intresserar sig mer, säger han.
Vill växa
Lanbit har ägt rum i Kungsbacka sedan 2011, sedan 2017 huserar arrangemanget i Kollahallen där Kungsbacka kommun är en av arrangörerna.
En tydlig nedgång märktes i samband med pandemin.
– Förhoppningen är att vi ska växa igen och kunna komma tillbaka till ishallen igen, säger Madelene Persson, en av de ansvariga.
–Redan inför nästa års event finns en del idéer om hur vi ska kunna öka, fortsätter hon.
Många kablar...
Evenemanget håller på fram till lunchtid på söndagen, sedan ska allt demonteras och göras klart inför de vanliga aktiviteterna i Kollahallen.
– Många kablar blir det... Men vi är ett gott gäng så det ska nog gå bra, summerar Madelene Persson.

Enligt Madelene Persson finns det stora planer inför nästa år
Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid
✔ Skadeläget ✔ Hur de ska undvika jumboplatsen ✔ Vinterns överraskning
Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.



