Klik venligst
NYHETER 2022-05-05 KL. 13:30

Kvinnojourens pengar flyttas

Av Christina Wagner

Kvinnojouren får pengar från förra årets nämndbudget för att kunna genomföra föreläsningar i gymnasiet under året.

Kvinnojourens pengar flyttas
Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Förra året beslutades att Kvinnojouren skulle få en miljon kronor om året för att kunna driva sin verksamhet för våldsutsatta kvinnor. I maj fick Kvinnojouren 700 000 kronor, resterande pengar var tänkta till föreläsningar för elever på gymnasiet men pandemin gjorde att det arbetet inte gick att genomföra.
Nu ombudgeterar Nämnden för Kultur och fritid 200 000 kronor från förra årets budget för föreläsningar under 2022.
– Det var pengar som inte var möjliga att använda under 2021 som används nu istället, säger nämndordförande Kristina Karlsson.

Klik venligst
E-type:
KULTUR & NÖJE 2026-08-27 KL. 18:00
Premium

E-type: "Publiken ska förvänta sig ett jävla drag"

Artisten om:

✔ Stadsfestivalen ✔ Nya musiken ✔ Uppsvinget ✔ Livet som månskensbonde

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-27 KL. 19:00
Fyrbent sök efter knark på skolan

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.