NYHETER 2025-03-20 KL. 08:50

Kvinna rev upp blommor och tände eld på tidning utanför hotell

Av Johanna Simonsson

En kvinna tände eld på en tidning och rev upp blommor utanför ett hotell i centrala Kungsbacka natten till torsdag. Polis larmades till platsen.

Kvinna rev upp blommor och tände eld på tidning utanför hotell
Polisen larmades till ett hotell i Kungsbacka efter att en kvinna blivit rivit upp blommor och tänt eld på en tidning. Arkivfoto: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Larmet kom in till polisen strax innan klockan 03 natten till torsdag.

– Vi fick in ett samtal om att en kvinna rivit upp blommor, eldat en tidning och varit väldigt agiterad på platsen, säger Sophia Jiglind, polisens presstalesperson i region Väst.

Polisen åkte till Hotell Halland där kvinnan befann sig.

– Det är oklart om hon var en gäst eller om hon bara befann sig utanför hotellet. Patrullen frågade henne varför hon gjort som hon gjort och fick en förklaring som jag inte kan gå in närmare på men det löste sig på ett bra sätt, säger Sophia Jiglind.

Kvinnan lugnade ner sig och satte tillbaka blommorna.

– Det var heller ingen spridningsrisk för brand, utan hon hade eldat tidningen lite, säger Sophia Jiglind.

Det är i nuläget oklart om ärendet kommer landa i någon form av skadegörelse eller inte.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.