NYHETER 2023-02-23 KL. 09:00

Kurs med barnet i fokus i en separation

Av Anton Lorentzson

I många år har Kungsbacka kommun genomfört en kurs som kallas BIFF, barn i föräldrars fokus. Kursen riktar sig till föräldrar som går igenom en separation. I mars är det kursstart.

Kurs med barnet i fokus i en separation
Kommunen håller i en kurs med barnen i fokus för föräldrar som går igenom en separation. Genrefoto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Familjerådgivningens kurs, Barn i föräldrars fokus, baseras på material från Rädda Barnen och har genomförts, i kommunens regi, i över tio år.
– Kursen riktar sig till föräldrar som ska separera. Syftet är att få med sig verktyg för att göra separationen lättare för barnens skull och för att finnas där för dem även om det kan kännas som svåra tider. Kan man lyckas göra det bra för sina barn så blir det oftast bättre för en själv också, säger Cecilia Ekelin, familjerådgivare på kommunen.

Kursen består av totalt sex tillfällen i mars och april – tre vardera för mammor och för pappor.
– Det är så det står i originalmaterialet. Men det är viktigt att påpeka att om man separerar från ett samkönat äktenskap så löser vi såklart det, säger Ekelin.

Grupperna är separerade eftersom det kan finnas meningsskiljaktigheter mellan parterna.
– Genom att separera grupperna så kan båda föräldrarna prata fritt ur sitt perspektiv.
Vad är det vanligaste som går ut över barnen?
– Vad vi kan se är det väl att man har en dålig kommunikation kring sitt barn. Eller att man går upp så mycket i sig själv att man glömmer se och höra sitt barn, säger Cecilia Ekelin.

Kursen startar den 21–22 mars och sista anmälningsdag är den 13 mars. Mer information finns på kommunens hemsida.


15-åring fast under bil – förd till sjukhus
NYHETER 2026-01-21 KL. 07:53

15-åring fast under bil – förd till sjukhus

Anmälan om vårdslöshet i trafik och vållande till kroppsskada

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-01-21 KL. 16:00
Krönika: Beredskap i alla lägen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.