Klik venligst
NYHETER 2022-10-27 KL. 12:00

Kungsbackastjärnan ställs utanför landslaget

Av Ronny Karlsson

Fridolina Rolfö ställs utanför truppen när Sverige spelar årets sista landskamp mot Australien. Förbundskaptenen Peter Gerhardsson vill testa andra spelare på hennes position.

Kungsbackastjärnan ställs utanför landslaget
Fridolina Rolfö är inte med i truppen som åker till Australien i november. Arkivbild: Christian Johansson.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Rolfö är en av svenska damfotbolls stora stjärnor, och den Kungsbackafostrade spelaren brukar vara given i landslaget. Hon spelar dessutom i Barcelona som rankas som världens kanske bästa lag.
Men när landslaget åker till Australien för match 12 november sker det utan Rolfö.
– Fridolina är en spelare som jag verkligen vet var jag har och vad hon kan bidra med i det här landslaget. Till samlingen här i november, där vi bara spelar en match, har jag bestämt mig för att jag vill se några andra spelare i match i de positioner hon normalt sett konkurrerar på, och därför har jag tagit beslutet att Fridolina inte kommer följa med här i november, säger Gerhardsson i ett pressmeddelande.
Han säger också att motiveringen till beslutet stannar mellan honom och Rolfö, men att han förmodligen haft med Rolfö i truppen om det handlat om en tävlingsmatch.
I kväll spelar Rolfös Barcelona Champions League-match i Malmö, då Rosengård står för motståndet.

Klik venligst
Fyrbent sök efter knark på skolan
NYHETER 2026-08-27 KL. 19:00
Premium

Fyrbent sök efter knark på skolan

E-type:
KULTUR & NÖJE 2026-08-27 KL. 18:00
Premium

E-type: "Publiken ska förvänta sig ett jävla drag"

Artisten om:

✔ Stadsfestivalen ✔ Nya musiken ✔ Uppsvinget ✔ Livet som månskensbonde