NYHETER 2022-12-08 KL. 15:00

Kungsbackabo greps efter polisinsats – häktas för misshandel

Av Julia Sandstén Vikberg, Anton Lorentzson

En man från Kungsbacka angrep två kvinnor i Varberg i måndags. Det hela ska ha börjat med ett missförstånd gällande en hund. Nu häktas mannen på sannolika skäl misstänkt för misshandel.

Kungsbackabo greps efter polisinsats – häktas för misshandel
Mannen greps efter att polis avfyrat elpistol mot honom. Arkivfoto: Carl Schöndell

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I måndags larmades polisen till Engelska Parken i Varbergs kommun då en man där ska ha angripit två kvinnor i parken, vilket Hallands Nyheter omskrev först.
– Polisen fick ta hjälp av förstärkning för att genomföra ingripande och man upprättade även en anmälan om våld mot tjänsteman. Men det är inte våld mot tjänsteman som häktningsframställande gäller, säger kammaråklagare Henrik Kindlund.

Det mannen har häktats för är misshandel mot de två kvinnorna. Mannen ska först ha sparkat en av kvinnorna och sedan skallat den andra.
– Det ska ha uppstått i samband med att de unga kvinnorna försökte ta hand om en hund som de inte trodde hade någon ägare. Det visade sig att hunden tillhörde den misstänkte. I samband med det skedde misshandeln, säger Henrik Kindlund.

Efter misshandeln låste mannen in sig med sin hund på en offentlig toalett. Polis spärrade av området och mannen kunde till slut gripas efter att ha avfyrat elpistol mot mannen.

Mannen är känd av polisen sedan tidigare och har dömts till fängelse förut. I somras dömdes han till fyra månaders fängelse efter en rad misshandelsfall. Han har även dömts till sex månaders fängelse under 2021, för bland annat misshandel, hot och grov rattfylleri.

Anledningen som åklagaren angett till häktningen är att det finns risk för att den misstänkte fortsätter sin brottsliga verksamhet.




Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.