NYHETER 2022-11-29 KL. 13:00

Körde med 1,58 promille – får fängelse

Av Anton Lorentzson

En 22-årig man döms av Varbergs tingsrätt för grovt rattfylleri. Påföljden på brottet blir en månad i fängelse för mannen.

Körde med 1,58 promille – får fängelse

TV-klipp och nyheter

Det var i somras som 22-åringen framförde en personbil i Kungsbacka. Problemet var bara att mannen intagit alkohol i en sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans blod uppgick till 1,58 promille. Brottet anses vara grovt eftersom promillehalten var över 1,0.

Mannens körning ska ha "inneburit en påtaglig trafikfara eftersom han kört i centrala Kungsbacka mycket påverkad", enligt tingsrätten. Vidare skriver de: "Dessutom var hans körning vinglig och det var nära att han körde i diket". Mannen erkände gärningen och berättade att han hade varit på krogen och druckit öl och någon shots innan han skulle ta bilen hem.

Tingsrätten dömer nu mannen till en månads fängelse.



TV-klipp och nyheter

En bandymånad som kan avgöra allt
BANDY 2023-11-30 KL. 18:00
Premium

En bandymånad som kan avgöra allt

Nästan alla busslinjer inställda
TRAFIK 2023-11-29 KL. 19:57
Premium

Nästan alla busslinjer inställda

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Man våldsam och hotfull på krog

Man våldsam och hotfull på krog

Det ska ha uppstått ett bråk på en krog i centrala Kungsbacka på lördagskvällen. En man omhändertogs av polisen misstänkt för våld och hot mot tjänsteman.