Klik venligst
NYHETER 2022-11-29 KL. 13:00

Körde med 1,58 promille – får fängelse

Av Anton Lorentzson

En 22-årig man döms av Varbergs tingsrätt för grovt rattfylleri. Påföljden på brottet blir en månad i fängelse för mannen.

Körde med 1,58 promille – får fängelse

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var i somras som 22-åringen framförde en personbil i Kungsbacka. Problemet var bara att mannen intagit alkohol i en sådan mängd att alkoholkoncentrationen i hans blod uppgick till 1,58 promille. Brottet anses vara grovt eftersom promillehalten var över 1,0.

Mannens körning ska ha "inneburit en påtaglig trafikfara eftersom han kört i centrala Kungsbacka mycket påverkad", enligt tingsrätten. Vidare skriver de: "Dessutom var hans körning vinglig och det var nära att han körde i diket". Mannen erkände gärningen och berättade att han hade varit på krogen och druckit öl och någon shots innan han skulle ta bilen hem.

Tingsrätten dömer nu mannen till en månads fängelse.


Klik venligst
Varg gick till attack i Kungsbacka
NYHETER 2026-08-25 KL. 12:44
Premium

Varg gick till attack i Kungsbacka

Gymnasiechefen efter skolattacken:
NYHETER 2026-08-24 KL. 19:00
Premium

Gymnasiechefen efter skolattacken: "Fruktansvärt"

Så agerar Kungsbackas skolor efter dådet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Hon tar över på Tjolöholm: ”Tror vi kan göra magi här”

Nya vd:n Mia Forsäng började sitt nya jobb på plats tionde augusti. Trots det är hon redan full av idéer, men först vill hon lyssna in personalen och ge dem arbetsro.