NYHETER 2023-11-12 KL. 11:00

Kompetensdag ska hjälpa lokala näringslivet

Av Christina Wagner

Nu bjuder Kungsbacka kommun in lokala arbetsgivare för att diskutera hur samverkan mellan utbildningar och företag kan utvecklas.

Kompetensdag ska hjälpa lokala näringslivet
Arkivfoto: Christina Wagner

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Företag i flera branscher skriker efter medarbetare med rätt kompetens och erfarenhet. Värst är det just nu inom vård- och omsorg, restaurang, service och handel.

– Men vi ser också att våra teknikbolag i Kungsbacka också kommer att ha utmaningar väldigt snart, för teknikutvecklingen går så snabbt. Samtidigt vill ju vi bjuda in och prata brett med alla branscher, säger Patrik Hellberg, förvaltningschef för Gymnasie- och arbetsmarknad på Kungsbacka kommun.

Företagen signalerar om att de har svårt att lösa kompetensförsörjningen, bland annat finns det ingen personal inom vård- och omsorg eller restaurang.

– Och samtidigt vill vi vara relevanta i våra utbildningar så de har en tydlig koppling till näringslivet. Så då tänkte vi att vi vill bjuda in företag för att hitta idéer för att tillsammans stärka kompetensförsörjningen, säger han.

Den 14 november är det dags, då anordnar kommunen en kompetensdag på Varlaskolan. Näringslivet välkomnas för dialog kring kommunens utbildningar, det gäller både grundskolan, gymnasieutbildning och vuxenutbildning.

– Med tanke på att utvecklingen går så fort så är det många som behöver ställa om mitt i livet. Vi har arbetstagare som vill ställa om i 40-års åldern så detta är inte bara kopplat till skolan utan även till vuxna.

Patrik Hellberg hoppas på att ett 50-tal företag anmäler sig. Förutom dialog blir det bland annat lunch och en presentation av resultatet av kommunens senaste undersökning av företagens kompetensbehov i Kungsbacka. Näringslivet kan bidra till samverkan på olika sätt, som gästföreläsningar på skolan för att berätta om sitt företag eller att erbjuda praktik eller lärlingsplatser.

– Till Ung företagsamhet kan man till exempel också komma med idéer om vad eleverna ska forska kring. Självklart kan man bidra med resurser, teknisk utrustning om man har möjlighet till det, som till exempel en truck som eleverna kan träna på. Och att man kan delta från näringslivet i branschråd, där man kan prata om det som inte erbjuds idag på gymnasiet som man kan anpassa utifrån företagens rådande behov. Det är några saker man kan bidra med, säger Patrik Hellberg.



Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst
NYHETER 2025-05-08 KL. 21:00
Premium

Tuff omställning när cancern tog Kristins sångröst

Hanhalsbon har skapat en föreläsning om vägen tillbaka

Spelet bakom värvningarna
BANDY 2025-05-08 KL. 14:00
Premium

Spelet bakom värvningarna

✔ Dissen mot rivalen ✔ Sommarbandyskolan ✔ Värvningen de missade

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus
NYHETER 2025-05-08 KL. 07:45
Premium

Två barn som inte kunde simma kom bort i badhus

IVO har granskat händelsen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2025-05-09 KL. 19:00
Pysselbok ska lära barn om hotad fisk
Premium | KRÖNIKOR 2025-05-09 KL. 13:30
Krönika: Hurra för Europa!

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Kungsbackagäng bärgade tyskt krigsflyg ur isen

Den 2 maj 1945 insåg tre unga tyska flygare att kriget var förlorat. De hade ingen lust att kapitulera i Norge utan nödlandade på isen på Torne träsk. Planet sjönk senare till botten, men 1986 fick en brokig samling äventyrare för sig att det skulle bärgas. Pensionerade polisen och hembygdsforskaren Sune Börjesson berättar här den spännande historien om hur Kungsbacka blev centrum för expeditionen.