NYHETER 2021-12-23 KL. 06:39

Kommunen missade viktig tomt i Åsa

Av Kristian Alm

Det går inte så bra för kommunen med markförhandlingen i Åsa. Den tomt som behövdes för att få plats med både ny skola och Bovieran har nu sålts till en annan fastighetsägare.

Kommunen missade viktig tomt i Åsa
Intill rondellen i norra Åsa är tanken att det ska bli både Bovieran och en ny skola. Men markförhandlingen gick inte i lås.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

För ett år sedan kunde Norra Halland avslöja att det fanns en tomt för Bovieran som åsabor i SPF slagits för i flera år. Det handlade om den stora tomten öster om rondellen vid infarten till Åsa norrifrån.
Och i augusti beslöt kommunledningen att gå vidare med en ny Åsaskola på tomten intill.
Sju platser hade undersökts, och två huvudalternativ utkristalliserats sig:
Det ena alternativet var vid stationen, där den gamla svingården låg. Men det stöter på patrull eftersom djuruppfödaren Hamragård mitt emot kraftigt motsätter sig utbyggnad av samhället intill sina marker.
Det andra alternativet var alltså mitt emot Lindar´n på norra sidan av Kläppavägen, och det var det man valde. Problemet är att kommunen inte äger hela tomten.
– Vi för en dialog med ägaren, sa samhällsbyggnadschef Emma Kjernald till Norra Halland i november.
Men det gick tydligen inget vidare.
– De hörde av sig, men inget hände så jag har sålt till en annan, säger den förre ägaren Ove Bäckman.
Så nu får kommunen förhandla med den nye ägaren i stället. Norra Halland har sökt honom för kommentar.
Blir det ingen lösning kan det ställa till det för Bovieran. Då kanske skolan måste ligga på den marken.
Kommunens mark- och exploateringschef Johan Gerremo påpekar att det inte är kört på något vis.
– Den som har köpt vill ju utveckla marken, inte odla betor. Nu ska vi diskutera olika alternativ och sen presentera det för politikerna i januari.



Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

TV-klipp och nyheter

Brukare avvisades av personal under natten:
2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2025-09-18 KL. 08:54
FBK föll ihop igen: "Tog dumma beslut"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.