NYHETER 2022-12-28 KL. 15:45

Kommunen fortsätter utöka e-tjänster

Av Christina Wagner

Kungsbacka kommun har lanserat 22 nya e-tjänster för individ- och familjeomsorg under året.

Kommunen fortsätter utöka e-tjänster
Foto: Pixabay

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Majoriteten av de e-tjänster som kommunen numera erbjuder riktar sig till invånare och är ett led i att utveckla kommunens digitalisering.
Nya e-tjänster för Individ- och familjeomsorgen innebär att nästan alla insatser går att söka digitalt. Bland annat kan man ansöka om att bli familjehem, kontaktperson, stödfamilj, ledsagare, eller göra en orosanmälan eller söka olika typer av bistånd.
Förvaltningen håller på med att förbättra befintliga e-tjänster så man ska kunna acceptera och signera insatser och avtal digitalt. Kommunens plattform för e-tjänster heter Open ePlatform.
– En bra e-tjänst utgår från våra processer och kommunikation, och ger oss möjlighet att effektivisera vårt arbetssätt. Samtidigt blir vi mer tillgängliga för våra invånare, säger Therese Noberius, utvecklingsledare digitalisering, Individ- och familjeomsorg, i ett pressmeddelande.

Krönika: Låt blommorna tala ut
KRÖNIKOR 2025-06-20 KL. 10:00
Premium

Krönika: Låt blommorna tala ut

Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president
FAMILJ 2025-06-19 KL. 20:15
Premium

Forskaren Marco är en förebild för Mexikos president

Nu är han på besök hos sina döttrar i Fjärås

Sporten i korthet
FOTBOLL 2025-06-18 KL. 21:27
Premium

Sporten i korthet

Profilen gjorde comeback på nytt

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-06-20 KL. 10:00
Krönika: Låt blommorna tala ut

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

100 bilder från den härliga studentfesten

100 bilder från den härliga studentfesten

Skratt, kramar och massor med känslor. Här är bilderna från när Aranäsgymnasiet skickade ut sina studenter i viuxenlivet.