Nämnden för Teknik kommer lämna över ansvaret om beställningar av färdtjänst och skolskjuts till Region Halland. Förslaget som antagits innebär en aktör mindre att vända sig till för invånare som är i behov av färdtjänst.
Kungsbacka kommun kommer, likt övriga kommuner i Halland, att överlåta ansvaret för beställningscentral för färdtjänst och skolskjuts till Region Halland och Hallandstrafiken. Sedan tidigare har Hallandstrafiken ansvar för trafiksamordningen och kommer i och med det nya förslaget att ta över uppgiften som beställningscentral.
– Förslaget innebär en förenkling i ett invånarperspektiv eftersom man vänder sig till en och samma aktör som både tar emot beställning och samordnar resor. När vi träffar en överenskommelse med regionen har vi också en kortare tidsram än vid en upphandling. Det ger oss möjlighet att utvärdera den nya lösningen löpande, säger Monica Neptun (L), ordförande i nämnden för Teknik, i ett pressmeddelande.
I dagsläget har man ett avtal med Dynava som sköter den särskilda kollektivtrafiken, men avtalet löper ut i mars 2025. I stället för en ny upphandling överlåter man ansvaret till regionen. Den särskilda kollektivtrafiken innefattar både färdtjänst och skolskjuts och idag är det redan Hallandstrafiken som är beställningscentral för skolskjutsen med buss, medan Dynava ansvarar för skolskjuts med personbil.
– Lösningen innebär enklare kontaktvägar, möjlighet att tillgodose särskilda behov och effektiv samordning av skolskjuts anpassad till efterfrågan och med tillgång till olika transportmedel. Det är även positivt ur ett barnrättsperspektiv, säger Emanuel Forsell, ordförande för nämnden för Förskola & Grundskola, i pressmeddelandet.
För invånare i Kungsbacka som är i behov av färdtjänst betyder förslaget att det kommer att bli smidigare att beställa och genomföra sina resor. Beslut om förslaget kommer att tas i kommunfullmäktige i september 2024.
Efter ett liv på scen och i tv söker hon nu en ny plats för sitt måleri
Lokala partiledare intervjuas inför valet
Lokala partiledare intervjuas inför valet
✔ Kontakten med moderklubben ✔ Fiaskot i Danmark ✔ Varför det blev Blekinge
Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.





