Klik venligst
NYHETER 2024-06-28 KL. 15:00

Kommunen förenklar beställning av färdtjänst

Av Anton Lorentzson

Nämnden för Teknik kommer lämna över ansvaret om beställningar av färdtjänst och skolskjuts till Region Halland. Förslaget som antagits innebär en aktör mindre att vända sig till för invånare som är i behov av färdtjänst.

Kommunen förenklar beställning av färdtjänst
Det ska bli smidigare att beställa färdtjänst i Kungsbacka, det menar Monica Neptun (L). Arkivbilder: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbacka kommun kommer, likt övriga kommuner i Halland, att överlåta ansvaret för beställningscentral för färdtjänst och skolskjuts till Region Halland och Hallandstrafiken. Sedan tidigare har Hallandstrafiken ansvar för trafiksamordningen och kommer i och med det nya förslaget att ta över uppgiften som beställningscentral.

– Förslaget innebär en förenkling i ett invånarperspektiv eftersom man vänder sig till en och samma aktör som både tar emot beställning och samordnar resor. När vi träffar en överenskommelse med regionen har vi också en kortare tidsram än vid en upphandling. Det ger oss möjlighet att utvärdera den nya lösningen löpande, säger Monica Neptun (L), ordförande i nämnden för Teknik, i ett pressmeddelande.

I dagsläget har man ett avtal med Dynava som sköter den särskilda kollektivtrafiken, men avtalet löper ut i mars 2025. I stället för en ny upphandling överlåter man ansvaret till regionen. Den särskilda kollektivtrafiken innefattar både färdtjänst och skolskjuts och idag är det redan Hallandstrafiken som är beställningscentral för skolskjutsen med buss, medan Dynava ansvarar för skolskjuts med personbil.

– Lösningen innebär enklare kontaktvägar, möjlighet att tillgodose särskilda behov och effektiv samordning av skolskjuts anpassad till efterfrågan och med tillgång till olika transportmedel. Det är även positivt ur ett barnrättsperspektiv, säger Emanuel Forsell, ordförande för nämnden för Förskola & Grundskola, i pressmeddelandet.

För invånare i Kungsbacka som är i behov av färdtjänst betyder förslaget att det kommer att bli smidigare att beställa och genomföra sina resor. Beslut om förslaget kommer att tas i kommunfullmäktige i september 2024.



Klik venligst
Annas konst blandar humor och allvar
FAMILJ 2026-04-24 KL. 19:00
Premium

Annas konst blandar humor och allvar

"Det måste finnas en balans"

Så blir nya herrallsvenskan
HANDBOLL 2026-04-24 KL. 10:14
Premium

Så blir nya herrallsvenskan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-04-25 KL. 17:45
Punkbandet GLO gör comeback på LP

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.