NYHETER 2024-11-08 KL. 17:00

Kommunchef får sluta efter rattfylla i Kungsbacka

Den kvinnliga kommunchefen var rejält berusad när hon stoppades på E6 och misstänks nu för grovt rattfylleri. Dessutom har kvinnan fått lämna sitt chefsjobb hos Varbergs kommun.

Kommunchef får sluta efter rattfylla i Kungsbacka
En kvinna får lämna sin chefstjänst på Varbergs kommun efter att ha stoppats berusad i en bil på E6 i Kungsbacka. Arkivbild: Norra Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kvinnan stoppades på väg söderut på E6 vid Säröavfarten en morgon i slutet av oktober. Polispatrullen misstänkte direkt att kvinnan inte var nykter och det visade sig stämma.

När hon blåste visade nämligen mätaren att hon hade hela 1,74 promille alkohol i blodet.

I förhör har hon uppgett att hon hade firat sin födelsedag och då druckit en hel del alkohol. Hon säger sig ha varit medveten om att hon inte borde ha kört bil, och tyckte att körningen inte varit helt perfekt.

Kvinnan åtalades för grovt rattfylleri och nu står det klart att hon även får lämna sitt chefsjobb inom Varbergs kommun.

– Vi har konstaterat att fortsatt chefsuppdrag inte är möjligt, säger Varbergs kommuns personalchef Björn Linder till Hallands Nyheter.

Bland annat har det kommit fram att kvinnan aldrig berättade om händelsen på sin arbetsplats.



TV-klipp och nyheter

2026-03-24 KL. 12:15
Premium

"I fyran blev jag kallad bögjävel dagligen"

Så är det att vara HBTQI-ungdom i Kungsbacka

NH betygsätter damlagens silly season
SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Profilen får topptjänst i Skåne
SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Premium

Profilen får topptjänst i Skåne

Sporthelgen i korthet
SPORT 2026-03-23 KL. 12:39
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.