Den kvinnliga kommunchefen var rejält berusad när hon stoppades på E6 och misstänks nu för grovt rattfylleri. Dessutom har kvinnan fått lämna sitt chefsjobb hos Varbergs kommun.
Kvinnan stoppades på väg söderut på E6 vid Säröavfarten en morgon i slutet av oktober. Polispatrullen misstänkte direkt att kvinnan inte var nykter och det visade sig stämma.
När hon blåste visade nämligen mätaren att hon hade hela 1,74 promille alkohol i blodet.
I förhör har hon uppgett att hon hade firat sin födelsedag och då druckit en hel del alkohol. Hon säger sig ha varit medveten om att hon inte borde ha kört bil, och tyckte att körningen inte varit helt perfekt.
Kvinnan åtalades för grovt rattfylleri och nu står det klart att hon även får lämna sitt chefsjobb inom Varbergs kommun.
– Vi har konstaterat att fortsatt chefsuppdrag inte är möjligt, säger Varbergs kommuns personalchef Björn Linder till Hallands Nyheter.
Bland annat har det kommit fram att kvinnan aldrig berättade om händelsen på sin arbetsplats.
Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan
Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring
Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt
Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär
I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.