NYHETER 2022-09-30 KL. 14:15

Klart med utskottsplats för Riise

Av Ronny Karlsson

Klart med utskottsplats för Riise
Miljöpartisten Jan Riise från Kungsbacka tar plats i riksdagens civilutskott. Foto: Fredrik Hjerling.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Kungsbackapolitikern Jan Riise kom in i riksdagen för Miljöpartiet vid valet. Nu är det klart att han tar plats i civilutskottet.
Riise, som börjar sitt nya jobb i riksdagen bara veckor innan han fyller 65 år, ser fram emot arbetet i utskottet.
- Det är en fantastisk känsla att få vara här och få ge mig på de viktiga frågorna om grön omställning i samhällsplaneringen, säger han.
Miljöpartiet tror att mycket av arbetet i civilutskottet den här mandatperioden kommer handla om hur den bebyggda miljön ska klara de klimatförändringar vi står inför. Då passar det bra att just det är ett ämne som Riise forskat på.

Succé när hundar spred glädje på boendet
NYHETER 2025-11-02 KL. 17:45
Premium

Succé när hundar spred glädje på boendet

"De flesta blir ju glada av att få träffa djur"

Strömavbrott: Över 800 utan el
NYHETER 2025-11-02 KL. 09:02
Premium

Strömavbrott: Över 800 utan el

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-11-03 KL. 12:03
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

Princessorna som vandrat i Sveriges alla landskap

En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.